Představení Nokia N9 s MeeGo

By Kolektiv autorů - Last updated: Středa, Červen 22, 2011 - Save & Share - 5 Comments

Občanské sdružení Openmobility využilo pozvání společnosti Nokia na tiskovou konferenci, na které Nokia představila nový model telefonu N9 s operačním systémem MeeGo. Součástí tiskové konference byla možnost vyzkoušet si jejich prototypy.  Snažili jsme se je prozkoumat co nejhlouběji a níže se dozvíte, jak se nám to povedlo. A uvidíte i vydatnou galerii fotografií, obsahující také vývojářskou N950.

Telefon je na rozdíl od N900 určen pro běžné uživatele s umístěním do nejvyšší modelové řady N, tedy mezi multimediální zařízení. Na trh bude uveden ještě v tomto roce ve třech barevných kombinacích – černá, růžová a tyrkysová. Cena a datum uvedení do prodeje nebyly uvedeny, ale v ČR se uvedení očekává koncem letošního roku.

Díky sdílení Qt se Symbianem by v době uvedení na trh měl existovat jak dostatek aplikací upravených pro Harmattan, tak by měl být dostatek nových aplikací včetně her. N9 se také dočká plnohodnotné navigace v podobě hlasového výstupu, offline map a digitálního kompasu.

N950 a N9

Na prezentaci bylo možné zahlédnout i vývojářskou Nokii N950, která je ochuzena o AMOLED displej, NFC čip a je osazena méně citlivým kompasem.

Technická specifikace

Zaměřme se zejména na zvláštnosti telefonu, protože jeho technické parametry jsou k nalezení na mnoha stránkách a dočtete se je částečně i na oficiální stránkách Nokie. Telefon sice nedisponuje více jádry (tímto zaklínadlem dnešní doby, které uživatel stejně nepozná), přesto se s telefonem pracuje velmi plynule.

Stejně jako N900 má i tento telefon video výstup pomocí Nokia Video Out kabelu s konektorem jack 3,5 mm, který je sdílen i pro audio. N9 bohužel HDMI nemá. Kvůli vzhledu byla také potlačena možnost výměny baterie a telefon přišel i o slot na SD karty, a tedy nemá možnost jak rozšířit paměť. Vrcholná verze telefonu však nabídne 64 GB interní paměti. Fotoaparát má 8 Mpx, objektiv 16:9 s autofokusem a přisvětlovacími diodami. Zajímavě vypadá možnost doostřit scénu poklepáním na vybraný objekt na dotykovém displeji.

Integrované NFC (Near Field Communication) slouží jak pro párování zařízení, tak pro přenos dat. Po zavedení operátory bude možné provádět platby pomocí přiložení mobilu. Do té doby nezbývá než hrát Angry Birds Magic, kde jsou nová kola dostupná ne za vítězství, ale za dotyk s jiným zařízením. Na tiskové konferenci byly také prezentovány reproduktory s párováním NFC. Komunikace s reproduktory pak dále probíhala přes Bluetooth. S uvedením mobilu na trh se má objevit mnoho příslušenství využívající NFC namísto vyťukávání čísel, jak je tomu u současného párování Bluetooth zařízení.

Vzhled

U N9 se prakticky vše podřídilo vzhledu, který je celistvý a symetrický. Vnější obal je jednolitý a displej je mírně vystouplý. Z hlediska ovládání dosáhnete až na poslední pixel. Telefon je velmi vyvážený a v ruce se dobře drží bez snahy o vyklouznutí. Matný polykarbonátový obal je z jednoho dílu a nejsou na něm vidět otisky prstů. Výhodou materiálu (proti běžnému plastu) je vyšší odolnost proti nárazům. Samotný displej je chráněn vrstvou proti poškrábání. Celkem netradičně je přední kamera umístěna v pravém dolním rohu. Všechny vstupy jsou umístěny na horní hraně N9. Micro USB je pod krytkou hned vedle slotu pro SIM. Otevírání šlo trochu ztuha, alespoň bude na svém místě dobře držet.

Odhalené konektory (SIM, mikro USB, jack)

Systém

Předvedený systém vykazoval menší nedodělky, ale již v základu komunikoval plně v češtině. Je vidět, že se jedná o téměř finální verzi. Odezva systému je taky velmi dobrá. Jako grafické rozhraní se používá Swipe, které dělí pracovní prostředí na tři části. Hlavní obrazovkou budou „Události“, které informují o událostech (hovory, zprávy, dění na internetu, apod) včetně napojení na sociální sítě (Twitter, Facebook, foursquare a dalších). Další obrazovkou jsou „Aplikace“, kde jsou uvedeny ikony všech aplikací. Ikony je možné libovolně přerovnat. Poslední obrazovkou jsou „Spuštěné aplikace“ sloužící k přepínání mezi jednotlivými aplikacemi, případně k jejich ukončení. Mezi obrazovkami se přechází pomocí tzv. swipe pohybu, tedy přetažením prstu po obrazovce. Zajímavé je, že s pohybem se začíná již mimo plochu N9.

O systému

O systému

Potěšila nás přítomnost aplikací pro sdílení připojení k internetu, tzv. „tethering“. Kalendář je intuitivně propojen s mapami, takže si můžete přesně poznamenat místo konání, mimo to je možné data synchronizovat přes WebCal. Nesmíme zapomenout na bezpečnostní aplikaci Track & Protect, která je k dispozici již v základu a umožní vám nalézt ztracený telefon i s případným pachatelem.

Závěr

Zařízení jako prototyp nás velice potěšilo, protože prezentuje MeeGo/Harmattan jako velmi funkční systém a díky Nokii N9 je systém poskytnut veřejnosti ve velice líbivém kabátku. Hlavním konkurentem bude zřejmě iPhone (u kterého se dá očekávat i podobná cenová hladina) a některé vybrané high-end modely s Androidem.

V nejbližší době na Openmobility přineseme podrobný článek rozebírající systém Harmattan z pohledu open source vývojářů (a samozřejmě uživatelů), srovnáme jej s MeeGo, ukážeme, co se z MeeGo zachovává, a porovnáme jejich kompatibilitu. Podíváme se blíže na vnitřnosti tohoto nadějného systému, který se bohužel možná ani nedožije své operačně systémové puberty.

Autoři: Jaroslav Řezník, Jan Mareš

Fotografie: Jozef Mlích

Fotogalerie

Sdílejte:

Share this:

Posted in Reportáže • Tags: , , , Top Of Page

5 Responses to “Představení Nokia N9 s MeeGo”

Comment from kibo
Time 24. 6 2011 at 07:36

Děkuji za recenzi. N9 vypadá opravdu moc dobře.I fotky na konci článku jsou super.
Tom

Comment from larry
Time 25. 6 2011 at 11:40

neni „swype“ nahodou „swipe“ ?

Comment from Jan Mareš
Time 26. 6 2011 at 18:10

Máte pravdu, nechal jsem se unést klávesnicí Swype pro Android a přehlédl to v tiskové zprávě. Děkuji, opraveno.

Pingback from openMagazin 06/2011 | openMagazin
Time 28. 7 2011 at 12:05

[…] Představení Nokia N9 s MeeGo […]

Comment from corwin78
Time 26. 8 2011 at 10:53

Typický příklad toho, že Nokia jednou za čas udělá vynikající produkt, který ji může posunout na špičku, a pak jej bez milosti zabije. Bohužel Nokia už mnoho prostoru pro chyby nemá.

Write a comment


Yandex Mail.ru Google LiveJournal myOpenId Flickr claimId Blogger Wordpress OpenID Yahoo Technorati Vidoop Verisign AOL