Openmobility na MeeGo 2010 konferenci v Dublinu (1/2)

By Řezza - Last updated: Pondělí, Listopad 22, 2010 - Save & Share - Leave a Comment

Začátkem minulého týdne se v Dublinu (14. 11. 2010 – 17. 11. 2010) – hlavním městě Irska – uskutečnila historicky první MeeGo konference. A to slůvko první je vůbec nejdůležitější v předchozí větě – protože je celkem neuvěřitelné, co se v posledních cca devíti měsících odehrálo kolem projetku MeeGo (viz. krátký úvod do MeeGo níže). Dva releasy, vzniklé spojením Moblinu a Maema a také konference, které se zúčastnilo víc jak 1000 lidí! Ta probíhala v zajímavém a velmi netradičním prostředí nově otevřeného národního stadionu Aviva, na kterém se pravidelně střídá rugby a fotbal. V rámci konference měli dokonce účastníci přístup na přátelský zápas mezi Irskem a Norskem (ten bohužel skončil prohrou hostitelského týmu). Zároveň i samotný Dublin je opravdu krásné město, které stojí za návštěvu. A Openmobility musely být přitom!

Aviva Stadium

Aviva Stadium

Co je MeeGo?
MeeGo je projekt operčního systému pro mobilní zařízení všeho druhu (od chytrých telefonů, přes netbooky a tablety, až po vestavěné zařízení např. do aut – tzv. IVI), vedený pod hlavičkou Linux Foundation. U vzniku stály společnosti Intel a Nokia a projekt vznikl částečně sloučením jejich již existujících systémů Moblin a Maemo. Během krátké doby se k projektu připojila řada společností, které nad MeeGo staví vlastní řešení (set top boxy, tablety jako WePad), tak i spousta nezávislých open source vývojářů. Na MeeGo konferenci se pak k podpoře přihlásia také společnost AMD, známá to dvojka na trhu procesorů pro
velká PC“ (po Intelu). MeeGo je samozřejmě nezávislé na architektuře procesorů a tak jedním z cílů je plná podpora ARMu. Nad základem systému MeeGo Core vznikají takzvané User Experiences“ – uživatelská rozhraní. V současné době (verze 1.1) je však použitelné rozhraní jen pro netbooky (bývalý překřťený Moblin).

Den první, keynotes, oznámení

Konference začínala nezvykle již dva dny předem – pro tzv. Early Birds – brzké ptáčky – tedy lidi, kteří přijeli již v sobotu. Na hotelu byla rezervována místnost pro hackery a probíhala spousta zajímavých akcí – úvodní workshop do Qt, hraní her i geocaching po městě. Samotné oficiální zahájení ovšem proběhlo až v pondělí ráno – úvodní řečí Dirka Hohnedela, „Chief Linux and Open Source Technologist“ v Intelu. Prezidentský sál v útrobách stadionu byl v tu dobu obsazený do posledního místečka. Na vzdálenější místa probíhal přenos pomocí několika LCD televizí, na kterých neustále poskakovali panáčci známí z log a grafiky projektu. Jednalo se o pojistku proti nechtěnému zobrazení loga jednoho nejmenovaného konkurenčního operačního systému, jak už se Dirkovi prý jednou stalo :-).

Dirk Hohndel

Dirk Hohndel

Jako první (skutečně) přednášející nastoupil Doug Fisher – opět z Intelu, tentokrát víceprezident pro „Software and Services Group„. Doug zmínil, že v nejbližší době můžeme čekat přibližně miliardu nově připojených uživatelů, celkově využívajících přes 15 miliard zařízení. Jedná se o neuvěřitelné číslo a v roce 2014 předpokládá, že mobilní zařízení přečíslí v přístupu na internet dnes běžně používané desktopy na našich stolcích (dobrá, autor článku již několik let desktop nevlastní). Od chytrých telefonů, přes chytré televize, automatizaci domácností, aut atd. A vše bude jednou propojeno pomocí dnes tak oblíbeného buzzwordu – cloudu. Z tohohle důvodu je důležité se vyhnout kontrolovanému modelu, který dnes představuje především Apple a Doug nabídl budoucnost v podobě otevřeného modelu – s minimální fragmentací, ale dobrou konzistentencí. Poté nečekaně předal slovo Carstenu Munkovi, který má na starosti přizpůsobení MeeGo na architekturu ARM. Tím chtěli dokázat onu slibovanou otevřenost a spolupráci. Víceprezident Intelu a vývojář ARMu na jednom pódiu, doplňující se v přednášce ohledně meritokracie, přispívání do upstreamu jako pravidlu číslo 1, průhlednosti rozhodování atd. Samozřejmě i Intel má své komerční zájmy – v případě MeeGo je to intelovský open market = Intel AppUp, který narozdíl od jiných podobných systémů má umožnit vývojářům prodávat i tzv. middleware, tedy knihovny, vývojářské nástroje apod. Uvidíme, jak se podaří tento systém skloubit s open source. Dále Doug doufá, že se MeeGo konečně více rozšíří na netboocích během příštího roku, bohužel nebyl více konkrétní. Mají smlouvy s výrobci, nebo se opravdu jedná jen o přání? Zároveň již MeeGo běží např. na set top boxech Amino v Itálii a jako IVI v automobilech v Číně (skutečně na silnicích!). Keynote ukončilo demíčko použití více zařízení a přenosu sledovaného filmu z jednoho na druhé, bohužel jak už to u živých ukázek bývá – opačný směr už neprošel. Doug zároveň oznámil výherce netbooku Lenovo IdeaPad, ne jednoho, ale všechny účastníky konference (kromě zaměstnanců Nokie a Intelu)! Vtip trošku zkazilo malé písmo na papíru s vítezem – „EveryBody„.

Netbook za odvoz

Netbook za odvoz

Následovala další přednáška jednoho z dalších hlavních partnerů – Nokie, tentokrát od Alberta Torrese. A opět samotného víceprezidenta pro MeeGo Computers. Už jen podle titulu jde vidět, že Nokia možná nemíří jen na telefony, ale i další mobilní zařízení. Alberto mluvil o změnách ve vedení Nokie a vyvrátil spekulace o ukončení vývoje MeeGo z jejich strany. Stephen Elop (nový CEO) MeeGo dle všeho podporuje. Na tohle vyjádření také většina posluchačů v sále čekala. Pak opět velmi obecně – a jak se asi na keynote patří – naznačil svou představu mobilních zařízení – od historie a výroku, že na světě je trh pro maximálně pět počítačů, přes command line rozhraní, první ikonky a celkově grafická uživatelská rozhraní se dostal až ke své dceři. Ta jako dvouletá dokáže ovládat tatínkův počítač (základy) a najít si fotky svých rodičů. Alberto poté promptně přeskočil na téma Qt a deklarativního UI. Zdůraznil důležitost Qt v rámci MeeGo a Nokie (přeci jen jde i o Symbian) a podporu více architektur. Včetně dema s Windows tabletem a telefonem se Symbianem. Následovalo demo media centra v Qt Quick (tedy onom deklarativním UI v jazyce QML).

Předposlední (a z jistého pohledu i poslední keynote) měl Dominique Le Foll, CTO společnosti Amino. Dominique mluvil o vývoji skutečného zařízení – set top boxu v šibeniční lhůtě šesti měsíců, kterou díky MeeGo zvládli (a to MeeGo zdaleka není hotové)! Zmínil několik problémů – jak spojit chráněný obsah (DRM) s otevřenou platformou, přístupem na web, instalací vlastních aplikací? Je lepší použít vlastní minimalistickou distribuci nebo velkou jako je MeeGo? Na první otázku odpověděl, že je to možné. Naopak díky otevřenosti je to mnohem jednodušší. Na otázku vlastní distribuce dal příklad s novým CPU – tým desíti lidí pracoval na přizpůsobení kompatibilního procesoru skoro 9 měsíců a celý vlastní systém byl ve výsledku neudržovatelný a vývoj tak trval velmi dlouho. Naopak plnohodnotná distribuce znamená větší zátěž CPU a potřebu více paměti. Ovšem při srovnání cen pamětí a nákladů na inženýry je výhodnost MeeGo zřejmá. I kvůli rychlosti vydávání a zpětné odezvy. Samozřejmě opět platí pravidlo upstreamu – kvůli EU hodně pracují na power managementu, používají hodně open source projektů a hodně se snaži vracet zpět. Nejzajímavější jsou ovšem použité nástroje  – celé UI je kompletně napsané v Pythonu. Dominique říká, že skriptované UI přináší velké úspory času, peněz a není žádný důvod ho psát v kompilovaném jazyku. Jako problémy zmínil mladost OpenGL a X11 na SoC platformách a nutnost častých rebase.

Dominique Le Foll

Dominique Le Foll

Následná keynote se vymykala běžným zvykům na konferencích a jednalo se o moderovanou diskuzi Jimem Zemlinem (šéfem Linux Foundation) mezi Imadem Sousou z Intelu a Valtterim Hallou z Nokie. Jim pokládal otázky a pánové odpovídali. Nejdřív ovšem uvedl projekt, zmínil, že za 9 měsíců byli schopni připravit spojení komunit Maema a Moblinu, více architektur, více uživatelských rozhraní. Imada taky označil za otce MeeGo. Valterri s Imadem pak mluvili o důležitosti Qt a hlavně Qt Quick pro rychlý vývoj killer aplikací bez nutnosti použít C++. MeeGo jako samotné má být free, ovšem nemá bránit propojení s proprietárními kodeky, službama apod. To vedlo k otázce na 100% free MeeGo zařízení ve stylu FreeRunnera. Odpoveď byla asi zklamání pro vetšinu hard core open source fandů – žádné podobné zařízení se neplánuje, ale je vítané od samotné komunity. Imad pak naznačil co je cílem MeeGo 1.2 – kompletní Netbook, Handset a Table UX, bezpečnost a správa zdrojů. Valterri nakonec znovu zopakoval, že N900 je nástrojem pro vývoj MeeGo a nejedná se o zařízení pro běžné uživatel. Z toho plyne jen neoficiální podpora MeeGo na N900. V rámci sezení AMD oznámilo připojení se k MeeGo – na stejném pódiu, kde seděl Imad. Vtipkovali, že za běžných okolností by je už honili právníci kvůli kartelové dohodě.

AMD oznámení

Oznámení AMD

Přenášky

Po keynotes a hlavně obědě sponzorovaném Novellem, následovaly přednášky na již specifická (a především technická) témata. A protože paralelně probíhalo několik přednášek a spousta zajímavých akcí kolem, přinášíme jen výběr témat, zajímavých (nejen) pro open mobility komunitu (jak později Dirk přiznal, tak stihnul aspoň část všech přednášek a že byl stadion obrovský).

Thiago Maciera (Qt Product Manager, ale jinak aktivní KDE vývojář) mluvil o roadmapě pro Qt. Aktuálně máme k dispozici Qt 4.7 a Qt Mobility 1.1, cílem je maximální podpora Qt Quick (QML). V rámci projektu Open Governance, tedy předání vývoje Qt více komunitě budou konečně k dispozici plány vydání (schedules)! Copyright assigment bohužel kvůli duálnímu licencování zůstane, je možné ale zmírnit podmínky. Momentálně se pracuje na lepší podpoře Qt Quick a Qt Components (Qt-like komponenty pro QML), OpenGL a Waylandu a převším na Qt Scene Graph. Jedná se o technologii akcelerovaného kreslení na úrovni komponent přes OpenGL. Samozřejmě podpora běžného desktopu zůstává stálá (pozn. autora jako desktop vývojáře – občas to bolí, je vidět, že mobilní technologie mají přednost). A poslední zpráva – Qt 4.8 snad vyjde koncem roku 2011.

Thiago Maciera

Thiago Maciera

Následně Master of Gizmo, Till Harbaum mluvil o MeeGo na BeagleBoardu (a částečně také na PandaBoardu). Jedná se o jeho vlastní projekt, na portu pracuje jako jediný vývojář ve vlastním volném čase = komunita. Přemýšlel, proč dělat z BeagleBoardu velký počítač, k malé desce připojit spousty velkých periférií. Proč si neudělat něco malého, s malým dotykovým displejem, celé krásně kompaktní. Třeba pro domácí automatizaci. Zmínil, že podpora Androidu je slabá a proto hledal jiný systém. Popsal instalaci MeeGo ve čtyřech krocích a pak mluvil o problémech s proprietárním ovladačem grafické karty, který způsobuje špatný rendering fontů. Problém se neprojevuje na PandaBoardu – nemají zatím povolenou akceleraci. Zajímavé je, že PandaBoard není pokračováním BeagleBoardu, ale pochází prý od jiného týmu v rámci Texas Instruments.

Till Harbaum

Till Harbaum

Rapid App Development with Qt Quick“ od Henrika Hartze byla opravdu povedená ukázka možností QML. Podle „Slides are cheap, lets write some code“ téměř přeskočil marketingové řeči (snad kromě klasického boje vývojář versus designer) a ukázal názorné využití Qt Quick na příkladu zobrazování fotek v seznamu. Od lokálních až po fotky z webu přes jednoduchý dotaz na RSS XML. Bez nutnosti napsat jediný řádek v C++ – propojení právě s C++ následovalo v navazující přednášce.

Qt Quick

Qt Quick

O chvíli později již Yan Li v přednášce „Using MeeGo as Enterprise Desktop“ mluvil o použití MeeGo jako desktopu ve firmách – především v Intelu. Zmínil, že když nebude MeeGo používat Intel, tak kdo jiný? Cílem je, aby MeeGo používali bežní zaměstnanci Intelu na svých mobilních zařízeních jako např. netbooky pro běžnou práci. Netbook má zaplnit místo mezi smartphony a notebooky. Aktuálně se zaměřují hlavně na prostředí Intelu – maily, připojení do sítě – WPA2 Enterprise, autorizaci, kontakty a cloud. Vše opět na úrovni upstreamu. Yan pracuje v malém týmu, ale přesto doufá, že se jim nasazení podaří. Jednou z otázek je, jak spojit multitouch s potřebou klávesnice (zvlášť v podnikovém světě).

Poslední přednáškou prvního dne byla „MeeGo Development with Python: Qt, Mobility, and Touch“ od Marcela Liry. Nejdříve srovnal ukázky kódu v C++ a v Pythonu (a to jako zaměstnanec Nokie v PySide) – Python s přehledem vyhrál. Pak došla řeč na to, že ačkoliv už maji bindingy pro MeeGo Touch Framework, tak ten samotný už není v MeeGo Core API. Do budoucna ho má nahradit Qt Quick a Qt Components. Marcelo zmínil, že v PySide mají vlastní nástroj na generování bindingů – Shiboken.

Den pak uzavíraly první BoFy – neformální setkání nad vývojem MeeGo, diskuze atd. s přivítací recepcí na stadionu. Trošku zklamání přinesly keynotes – nedočkali jsme se uvedení žádného MeeGo zařízení, ani příslibu na nejbližší půlrok. Jediné oznámení mělo tedy AMD o připojení se k MeeGo. Je vidět, že se projektu jako takovému dostává spoustu peněz, ale závěr si přečtěte v pokračování článku o zbývajícím průběhu konference, který vyjde co nevidět!

Stadion v noci

Stadion v noci

Foto: Jozef Mlích (joejoe)

Sdílejte:

Share this:

Posted in MeeGo, Reportáže • Tags: Top Of Page

Write a comment


Yandex Mail.ru Google LiveJournal myOpenId Flickr claimId Blogger Wordpress OpenID Yahoo Technorati Vidoop Verisign AOL