Displeje pro minipočítače

By Jan Mareš - Last updated: Sobota, Listopad 9, 2013 - Save & Share - One Comment

S nástupem spousty malých zařízení, jako jsou Cubieboard nebo Raspberry Pi, nastává problém, co máme použít pro zobrazení výstupu. S ohledem k velikosti krabiček skoro každého napadne sehnat přenosný monitor, minimálně jako přenosný terminál. Více než rok existuje levné řešení v podobě zařízení Motorola Lapdock, které po malé úpravě splní funkci terminálové konzole. Kromě toho tu máme i jiná řešení, která mohou současně splnit další požadavky.

Bohužel na trhu jsou dostupná řešení převážně pouze na VGA vstup nebo LVDS, které vyžaduje konfiguraci na straně kernelu spolu s vytvořením vhodného mechanického obalu, aby nedošlo k poničení displeje.

Lapdock 100

Na LinuxDays řešení s Motorola Lapdock 100 zaujalo mnoho návštěvníků našeho stánku, ačkoliv spousta lidí zprvu nevěřila, že to není netbook a je to pouze zobrazovadlo pro Raspberry Pi a později Cubieboard.

Lapdock se koncepčně podobá nevydanému Smartbooku od Always Innovating, kdy se jedná o dokovací stanici obsahující 10“ monitor, klávesnici s touchpadem, reproduktory, baterii a USB hub. Původem bylo určeno pro mobily Atrix 2. Nyní je Lapdock za cenu kolem 2000 Kč bez DPH.

Pro připojení něčeho jiného než Atrix je nutné použít redukce pro micro HDMI a micro USB, které ze samců převede na samice, pro které již existují kabely pro propojení. Micro USB rozhraní poskytuje data i napájení, takže je nutné oddělení pro fungování všech periferií (klávesnice, touchpad, USB hub). Ze zkušeností doporučuji kabel micro HDMI na HDMI koupit od prověřeného výrobce, který zaručuje funkčnost CEC nutnou pro správné zobrazení. V opačném případě bude monitor fungovat jen chvíli a zhasne, což je případ Lapdock 500 Pro, který je na toto velmi citlivý. Naštěstí není nutné si kabely a redukce vyrábět a DealExtreme nabízí vhodné redukce, které uvádím níže.

Samotný Lapdock lze najít nejlépe přes klíčová slova „Lapdock Atrix“.

Nevýhodou využití Lapdocku i pro napájení je jeho závislost na zapojení HDMI a poloze víka. Bohužel vzájemně se nedoplňují, takže po připojení HDMI začne Lapdock napájet USB, ale po otevření víka jej vypne a znovu zapne. Stejně se zachová při zavření. Pro vykrytí výpadku je nutná vlastní baterie.

Cena se bohužel podepsala na kvalitě displeje, který je typu TN a rychle ztrácí barvy při naklonění. Přesto jej používám hlavně jako multifunkční televizi a na tuto činnost dostačuje, podobně tomu bude i u konzole. :)

HDMIPi

http://hdmipi.com/
Do 1. prosince je na Kickstarteru projekt mající za cíl vyrobit a rozeslat 9“ displeje pro Raspberry PI za 85£. Tyto displeje se mají vyznačovat vysokou kvalitou obrazu a vzhledem ke srovnávání s displejem tabletu Nexus 7 lze očekávat panel typu IPS. Rozlišení bude 1280×800, které umožňuje přehrávat HD tvorbu v kvalitě 720p.

Projekt je z Velké Británie, takže částka bude již konečná a nebude nutné platit navíc DPH.

Srovnání displeje s Nexus 7
Zdroj: hdmipi.com

Able-HD

http://able-hd.com/
Tato alternativa nabízí za 139$ plus DPH a poštovné řídící desku HDMI/DVI/DSUB na LVDS včetně invertoru spolu s LCD o velikosti 15“. Ač je monitor koncipován jako přenosný, tak v první vlně není nabízen s ochranným rámem, který je tak nutné v případě nutnosti dodělat. Cenově to vychází velmi dobře, zejména redukce/konvertor s invertorem bývají velmi drahou položkou a též rozměrnou.

Výhodou tohoto řešení jsou různé podporované vstupy a možnost výměny displeje. Vzhledem k ceně lze očekávat opět TN panel.

V listopadu 2013 by měli začít rozesílat první várku podporovatelům. Ostatní objednávky nejspíše budou vyřizovat až v únoru v závislosti na rychlosti vypořádání všech požadavků. Jakmile mi přijde zásilka, tak poreferuji o kvalitě.


Zdroj obrázků: Able-HD

Chalk-Elec

Tento výrobce nabízí komplety přímo pro Raspberry Pi v podobě konvertoru HDMI na LVDS nebo sad dotykových IPS displejů v 7“ a 10“. Bohužel poštovné do České republiky je vysoké a většinou jsou často vyprodáni. Ale zase kvalita jejich produktů je na vysoké úrovni spolu s podporou.


Zdroj obrázku: www.chalk-elec.com

Model

Lapdock

HDMIPI

Able-HD

Chalk-Elec

100

500

7“

10“

Rozlišení

1366×768

1366×768

1280×800

1920×1080

1280×800

Displej

10“,TN

14“, TN

9“, IPS

17“, TN

7“, IPS

10“, IPS

Vstupy

USB

USB, webkamera, ethernet, SD karty

HDMI

HDMI,DVI,VGA

Micro HDMI, multitouch

HDMI, multitouch, senzor osvětlení

Výstupy

Micro USB, Micro HDMI

Micro USB, Micro HDMI,VGA

audio jack

Audio jack

Audio jack

Audio jack

Cena

~ 99$

~ 150$

85£

~ 139$

~ 125$

~135$

Poznámka

Součástí baterie, klávesnice, touchpad

Součástí baterie,klá­vesnice, touchpad, webkamera

Potřebuje kabel s podporou CEC

Zatím bez krycího rámu

Samotný adaptér pro LCD nabízí za 58$

Nabízeno v uzavřeném obalu se vším nebo bez něj

Závěr

Cenově se stále vyplatí spíše zakoupit tablet, rozebrat jej a po drobných úpravách jej použít pro zobrazení obrazu. To však vyžaduje dostatečné znalosti, a když už máte k dispozici tablet, tak se jeví vhodnější jej použít jako vzdálenou obrazovku, kdy pomocí SPICE, VNC apod. můžete obrazovku sdílet a případně minipočítač schovat do skříně, kde bude zpracovávat data ze senzorů nebo nahrazovat NAS a vše si nechat zobrazovat na „vzdáleném“ tabletu.

Pokud však chcete univerzálnější řešení, kdy potřebujete vidět, co se porouchalo, pak tyto produkty jsou ideální vzhledem k HDMI vstupům. Zatím nejlepším řešením díky baterii a klávesnici je Lapdock 100, kde stačí jen drobné úpravy a máte přenosný terminál, kterému chybí jen VGA vstup. V tomto ohledu jsem zvědav na praktičnost řešení Able-HD.

Nakonec tyto snahy budou určitě mít vliv na ceny řídících obvodů pro LCD a můžeme se tak těšit na kompaktnější řešení za rozumnou cenu.

Sdílejte:

Share this:

Posted in Recenze • • Top Of Page

One Response to “Displeje pro minipočítače”

Comment from ondra klhufek
Time 7. 9 2015 at 22:32

Muzu se zeptat, bude se hodit lapdock 100 pro muj guleek i8? Je to mini pc z ciny. Ma baterii a micro hdmi.

Write a comment


Yandex Mail.ru Google LiveJournal myOpenId Flickr claimId Blogger Wordpress OpenID Yahoo Technorati Vidoop Verisign AOL