WikiReader aneb Wikipedia v kapse

By Martix - Last updated: Pondělí, Listopad 9, 2009 - Save & Share - Leave a Comment

V dubnu 2009 byl odložen vývoj mobilního telefonu 3D7K (původně GTA03), následovníka Neo FreeRunner, na neurčito. Zároveň byl oznámen záhadný projekt Plan B. Nikdo však nevěděl o jaký Plan B půjde, ale podle dostupných informací má jít o mobilní zařízení třikrát levnější než 3D7K a bez GSM modulu, tedy nemá se jednat o další mobilní telefon. Teprve v říjnu 2009 společnost Openmoko Inc. představila svůj nový produkt – WikiReader.

Wikireader

Jak už název napovídá, jde o kapesní off-line podobu otevřené internetové encyklopedie – Wikipedia. WikiReader obsahuje 3 milióny článků v angličtině z wikipedia.org, byly však slíbeny i další jazykové verze v budoucnu. Aktuálnost informací lze zajistit dvěma způsoby. Prvním je stažení cca 4 GB souboru zdarma ze stránek WikiReaderu a jeho uložením na microSD paměťovou kartu pomocí čtečky. Druhá možnost je objednání ročního předplatného v ceně 29$, jehož součástí je dodání microSD karty s aktuálním obsahem Wikipedie každého půl roku.

WikiReader je jednoduchý na ovládání. Při čtení článku stačí táhnutím prstu po dotykovém displeji posunovat textem. K zadání hledaného výrazu slouží klávesnice zobrazená na displeji a ovládaná dotykem. Je tak vhodný pro každého, včetně dětí a starších lidí.

Kluk s Wikireaderem

WikiReader má černobílý dotykový LCD displej o úhlopříčce 3,7″ a rozlišení 240×200 pixelů. Černobílý displej ale není na škodu, reflexní displej je totiž lépe čitelný na přímém slunečním světle než barevné LCD. WikiReader dále obsahuje 4 tlačítka: on/off, search, history a random, které umožňují vyhledávat článek na požadované téma, zobrazit historii a nebo náhodný článek. WikiReader je napájen dvěma bateriemi typu AAA a vydrží na jedno nabití až jeden rok při běžném denním používání okolo 15min.

Wikireader

Samozřejmostí u Openmoko Inc. je otevřenost jejich produktů. Jsou k dispozici zdrojové kódy veškerého používaného softwaru a to pod svobodnými licencemi GNU/GPL a BSD, které umožňují software libovolně upravovat a šířit. A jak je u této společnosti dobrým zvykem, v brzké době by mělo dojít i ke zveřejnění kompletních specifikací hardware a schémat WikiReaderu.

Již teď jsou známá některá fakta o hardware. Srdcem WikiReaderu je 32-bit RISC mikroprocesor Epson S1C33E07 běžící na maximální frekvenci 60 MHz s až 22 KB interní SRAM (dle konfigurace) a možností rozšíření o externí SDRAM o velikosti až 64 MB. Součástí mikroprocesoru je ADC, GPIO, SPI, LCD řadič a full speed USB 2.0, viz odkazy.

Můžeme se těšit na to, co komunita lidí sjednocená okolo WikiReaderu z něj dokáže postupně vytvořit a jaký bude jeho úspěch. Již teď je pro mnohé lákavá představa uložit si do něj i jiné encyklopedie (např. Openmoko wiki), manuálové stránky nebo e-knihy. Doufejme, že si WikiReader najde cestu i k obyčejným lidem a pomůže jim kdykoliv najít správné informace kdekoliv na světě.

Web: http://thewikireader.com

Zdrojové kódy: http://github.com/wikireader

Epson S1C33E07: specifikace, manuály: technický, programovací

Sdílejte:

Share this:

Posted in Openmoko • • Top Of Page

Write a comment


Yandex Mail.ru Google LiveJournal myOpenId Flickr claimId Blogger Wordpress OpenID Yahoo Technorati Vidoop Verisign AOL