QtMoko v16: jaké to je s Qt Extended

By vesp - Last updated: Neděle, Leden 31, 2010 - Save & Share - Leave a Comment

Zkusme se dnes podívat na distribuci QtMoko. Pokud ji nemáte, možná vás překvapí, že její použitelnost je relativně vysoká.

Kde se vzalo…

QtMoko je jedna z distribucí, které pro telefonování používají komplexní telefonní aplikaci Qt Extended. Vývojem Qt Extended (možná jste ji znali pod starým názvem QTopia) se zabývala společnost Trolltech (dnes Qt Development Frameworks). Pro Neo FreeRunner se objevila jako výchozí telefonní aplikace v distribuci OM2008. V březnu 2009 byl ukončen oficiální vývoj Qt Extend a jako opensource byl celý projekt ponechán komunitě. Vznikly dva projekty, jedním z nich je právě QtMoko, druhým je Qt Extended Improved.

O co teda jde

QtMoko je distribuce založená na Debianu. Existují zmínky, že by mohla fungovat i na FSO, ale image nejsou funkční. Je zbytečné popisovat výhody a nevýhody telefonu s plnokrevným Debianem. Jistě si domyslíte největší výhodu: můžeme nainstalovat téměř cokoli nás linuxového napadne. Nevýhoda: hlavní vývoj pro Neo FreeRunner se točí kolem SHR a většina aplikací optimalizovaná pro jeho display a ovládání je tudíž zde nedostupná. Navíc, QtMoko nepoužívá klasické X11 prostředí, obsahuje však spouštěč X11 aplikací v menu Aplikace/QX. Takže nepřipravené aplikace se spouštějí z tohoto menu. Budu se mu věnovat za chvíli.

Hlavní obrazovka

Po spuštění telefonu Qt Extended plně ovládá celé prostředí telefonu, tudíž pracovní prostředí je zcela odlišné od SHR. Chybí klasické ikonky na ploše displeje známé z SHR, naopak celá filozofie ovládání se mnohem víc blíží telefonu, než „počítači s možností telefonovat“. Na hlavní obrazovce jsou názorně zobrazené informace o signálu, stavu baterie, operátorovi, čas a datum, zvolený profil (pokud není „Obecný“) a 4 ikony (s přístupem k telefonním funkcím, menu, oblíbeným položkám a zamčení displeje).

Softwarové vybavení

Jak jsem už naznačil, programové vybavení je trochu chudší. I přesto samotné QtMoko přichází s celou řadou předinstalovaných aplikací, díky nimž Neo FreeRunner už „v základu“ nezaostane za běžným smartphonem. Využití jistě najde kalkulačka, Google Contact sync, Aplikacehlasové poznámky, prohlížeč obrázků i multimediální přehrávač, prográmek Scribe pro „malování“ poznámek a další. Nechybí samozřejmě kalendář (včetně fungujících připomínek!), úkoly, kontakty. Samozřejmostí je terminál. QtMoko má dokonce nápovědu, kterou můžete vyvolat buď z menu Aplikace/Nápověda, nebo téměř kdykoli tlačítkem volby. Dlouho jsem nevěděl, jak z ní následně vyskočit, až nedávno jsem na to přišel: z nějakého důvodu není vidět v nápovědě obrázek zelené šipky vpravo dole, která se obvykle používá pro potvrzení/uzavření. Když v tom místě display stisknete, nápověda se skutečně ukončí!

Dál je možné nainstalovat nové aplikace ze samostatného repozitáře. K instalaci se používá přímo menu telefonu, konkrétně Settings/Software Packages. Na záložce Downloads si vybereme správný zdroj (prozatím jediný) a můžeme zvolit instalaci některé z přichystaných aplikací. K dispozici je třeba webový browser Arora, komunikátor mqutim, GPS aplikace NeronGPS, zálohovací program qtbackup a další. Já mám navíc instalován shopper pro tvorbu „nákupního seznamu“, GPS krokoměr qtpedometer, qmokoplayer a eyepiece. Jistě zajímavý je i google translator. Takto nainstalované aplikace se obrazí nově v menu Aplikace s příhodnou ikonkou.
Package Manager Neron GPS

Právě při upgrade na případnou novou verzi využijete zmíněný prográmek qtbackup. Doporučuju si jej skutečně doinstalovat, před upgradem zazálohovat a po upgrade opětovně obnovit nejen kontakty, ale i nastavení přístroje.

Aplikace pro prostředí X11

Ze začátku jsem psal, že pro X11 aplikace je v Qt Extended zabudovaná možnost spuštění aplikací v tomto prostředí. Najde se v menu Aplikace/QX. Zde je potřeba spouštět všechny navíc nainstalované X11 aplikace. Já jsem si třeba doinstaloval Navit. Ve vlastnostech spouštěče lze nastavit několik základních parametrů.

QX Nastavení aplikace v QX

Zajímavě řešený taskmanager

Task Manager

Pokud se nemůžete dostat z nějaké aplikace (včetně těch spuštěných z QX), stačí stisknout tlačítko AUX a zobrazí se hlavní obrazovka. Jestliže se AUX podrží, spustí se Task Manager. Není to však jen tak obyčejný taskmanager. Obsahuje totiž čtyři záložky: oblíbené, poslední spuštěné (včetně posledních hovorů!), často používané (opět včetně častých hovorů) a aktuálně běžící aplikace.

Kontakty, SMS, nastavení hovorů, profily – prostě telefonujeme

Ačkoli jistě mnozí z Neo Freerunnera netelefonují, svým primárním určením telefonem je. Já funkce telefonu považuju za základní a navíc jej denně jako telefon využívám. Komfort ovládání telefonních funkcí je u QtMoko velmi vysoký. Na hlavní obrazovce je přímo ikona pro přístup do Dialeru (vytáčení čísel), odtud se dá jedním klikem dostat ke kontaktům, SMS i historii hovorů. Co mi trochu vadí, jsou velká tlačítka na displeji v průběhu hovoru. Velmi často si omylem tváří stisknu tlačítko HOLD a bohužel to obvykle poznám, až když ten druhý zavěsí, to je skutečně nepříjemné. Podpora rychlého vytáčení je taky k dispozici (nastavení v menu Settings). Kontakty jsou velmi podrobné a mimo jiné obsahují i historii SMS a uskutečněných hovorů vybraného kontaktu. Lze je díky předinstalované aplikaci snadno synchronizovat s kontakty na Googlu. Kromě volání a posílání SMS jde na kontakty posílat i e-maily. Stačí ve zprávách nakonfigurovat POP3 nebo IMAP účet.

Dialer Detaily kontaktu

SMS zprávy jsou rozdělené na přijaté, odeslané, rozepsané ap. stejně jako jsme zvyklí u e-mailů. Při výběru příjemce zprávy je dokonce zobrazeno vyhledávací pole pro zadání kontaktu, ale v ostatních případech chybí. Pamatuju si z Om 2008, že šlo zapnout, bohužel už nevím kde.
Qt Extended má zabudovanou i podporu MMS, avšak zdá se, že nefunguje. Snažil jsem se to rozchodit, ale nezdařilo se. Nejspíš jde o to, že není k dispozici funkční WAP prohlížeč. GPRS připojení přitom funguje dobře.

Zprávy Nová zpráva

Nastavení hovorů

Najdeme zde dokonce některé funkce, které u jiných distribucí obvykle chybí. Jde o přesměrování hovorů, volbu mobilní sítě, možnost zjistit podrobné informace o síti, nastavení vyhledávání sítě na ručně/automaticky, nastavení preferovaných GSM sítí či dokonce výběr používaného GSM pásma. Dále blokování hovorů, čekání na hovor, nastavení zobrazení informací o volajícím a další. Vše se nastavuje v menu Settings.

Profily

QtMoko také podporuje volbu profilů. Ty se dají zvolit buď z hlavní obrazovky tlačítkem Volby, nebo v menu Settings. Obsahují všechny základní nastavení jako vyzvánění nebo automatický příjem a navíc dokonce možnost časovaného zapnutí.
Také od verze tuším 15 obsahuje integrovanou VOIP aplikaci. Musím se přiznat, že jsem ji zatím nezkoušel. Spustit se dá z menu Settings, nebo třeba stisknutím „kuličky“ nahoře uprostřed na hlavní obrazovce.

Internet

Od instalace máme k dispozici předinstalovaný prohlížeč, moc ale nefunguje. Mnohem lepší je doinstalovat si z repozitáře browser Arora. Co se týče připojení, funguje relativně dobře. Nastavuje se v menu Aplikace/Internet. Bluetooth připojení přes jiný mobil jsem nerozchodil, i když spárování přístroje proběhlo, možná jsem Internetová připojeníněco přehlédl. GPRS funguje okamžitě, připojení přes WiFi je také bez problémů. WIFI není potřeba ručně zapínat (jde to z menu Devtools, kde ostatně lze zapnout/vypnout i GPS, Bluetooth apod.) Chvíli mi jen trvalo, než jsem pochopil logiku: menu volby – New – Bezdrátová síť, zde vše vyplnit. Následně znovu menu volby, WLAN Detection a připojit se k síti. Při přidávání nové WiFi sítě se už jen opakují kroky WLAN Detection na již vytvořeném připojení. Pokud si vytvoříte úplně nové WiFi připojení, nebude fungovat a zřejmě nepůjde ani smazat :o) Připojení se provádí pomocí menu volby – Start, obdobně pak odpojení.

Co dodat na závěr

Výběr jazyka

Pokusil jsem se tady co nejvíc přiblížit aktuální (ve verzi v16) distribuci QtMoko. Jistě jsem na mnohé zajímavé věci zapomněl. Snad jen dodám, že QtMoko je velmi dobře použitelná distribuce a z Neo Freerunnera dělá skutečně příjemný telefon, který dokáže v základě používat skoro každý. Navíc je QtMoko částečně lokalizováno do češtiny i několika dalších jazyků.

Musím se přiznat, že nebýt zajímavých změn v „programové nabídce“ pro SHR, neloučil bych se s QtMoko tak rychle.

Další screenshoty: http://activationrecord.net/radekp/qtmoko/screenshots/

Download: http://sourceforge.net/projects/qtmoko/files

Sdílejte:

Share this:

Posted in Openmoko • • Top Of Page

Write a comment


Yandex Mail.ru Google LiveJournal myOpenId Flickr claimId Blogger Wordpress OpenID Yahoo Technorati Vidoop Verisign AOL