Neophysis – oFono na Neo FreeRunneru

By vanous - Last updated: Sobota, Březen 13, 2010 - Save & Share - Leave a Comment

oFono je opensource telefonní framework, jehož vývoj je sponzorován Intelem a Nokií. V podstatě se jedná o konkurenci ogsmd démona z freesmartphone.org. Nebudu zde nyní rozvíjet rivalitu mezi oFono a FSO, ale představím vám první distribuci založenou na oFono frameworku, distribuci Neophysis. A na čem jiném by tato distribuce běžela než na Openmoko Neo FreeRunneru :) – ať chceme nebo nechceme, telefonních zařízeních, kde se dá firmware opravdu plně uživatelsky nahrazovat tolik není a (nejen) proto se Neo FreeRunner těší vývojářské oblibě. Neophysis je založen na openembedded. Italové probírali Neophysis nedávno také na svém fóru.

Neophysis roste zde ke stažení: http://neophysis.sourceforge.net/images , informaci o jeho existenci najdete třeba tady. Domovská stránka je tady. Osobně jsem oFono nikdy předtím nezkoušel, ale poté co jsem objevil Neophysis, jsem jej zkusil.

Startovací obrazovka.

Rozhraní je příjemně rozvrženo – hlavní obrazovka je podobná stylu Launcheru z SHR a aplikace jsou uspořádány ve složkách. Celé prostředí je témovatelné a intuitivní. PWR a AUX tlačítka zobrazují pomocné menu s klávesnicí, odkazy domů, na aplikace a také nabízí rotaci obrazovky. Dále se v menu nachází tlačítka pro restart, vypnutí, ukončení běžící aplikace nebo do podmenu, kde můžete vypnout stmívání displeje nebo uspávání, které zatím není přítomné.

Témovatelné prostředí.

Pomocné menu.Pomocné menu.

Distribuce je částečně založena na FSO (odeviced), takže GPS, WiFi, Bluetooth a další jsou k dispozici přes standardní FSO DBus rozhraní. Co mne překvapilo je přítomnost Litephone, nevím ale, zda se napojuje na FSO framework, nebo je upraveno pro oFone. Dalším velkým překvapením je Linphone – VOIP SIP aplikace. Zkusil jsem provést cvičný hovor a světe div se, zvuk se sice trhal, ale něco slyšet bylo a to minimálně na jednu stranu.

Nastavení FSO prostředků.

Grafické prostředí je založeno na NDE, které nabízí:

Klávesnice.DialerSpouštěč aplikací.

Neophysis je sice zatím ve stádiu alpha, ale obsahuje již základní aplikace a podporuje odchozí i příchozí telefonní hovory. Předností Neophysis je rychlý start do půl minuty, včetně přihlášení do sítě GSM.

Sdílejte:

Share this:

Posted in Openmoko • • Top Of Page

Write a comment


Yandex Mail.ru Google LiveJournal myOpenId Flickr claimId Blogger Wordpress OpenID Yahoo Technorati Vidoop Verisign AOL