Hackable:1 rev5 – Chuck

By vesp - Last updated: Sobota, Duben 10, 2010 - Save & Share - Leave a Comment

Už před nějakou dobou jsem se rozhodl, že otestuju distribuci Hackable:1. Musím se přiznat, že jsem toho příliš neočekával, podle běžných screenshotů to vypadá jako staré OM2007.2. Jenže o jejím vývoji se občas někde píše a zdá se, že není úplně „mrtvá“, takže mi to nedalo. Upřímně řečeno, byl jsem příjemně překvapen.

Hackable:1 rev5-Chuck

(obrázek pod licencí CC by-nc-sa, zdroj Hackable:1)

Co je to Hackable:1

Hackable:1 je (podle některých indícií) francouzský projekt založený na Debianu a platformě Gnome Mobile, podle informací na domovských stránkách stále ve vývoji. K nalezení je i částečná dokumentace. Ta příliš obsáhlá není, ale dočtete se tam důležité věci:

Já bych ještě doplnil, že pro přístup k internetu přes USB kabel je potřeba donastavit DNS servery (viz http://wiki.openmoko.org/wiki/USB_Networking).

Home  screen Screen Locker

Základní obrazovka

Po instalaci (nejlépe na SD kartu :o) ) proběhne první trochu delší boot, následně start systému (do zobrazení dotazu na PIN) trvá přibližně 1:35 minuty, což není tolik zlé. Jako boot-logo, které nevypadá zle, je zvolen patron této revize – obrázek Chucka. Kdyby někdo omylem stiskl Cancel místo OK při zadávání PINu, dotaz se sice znovu nezobrazí, není ale nutné systém restartovat. Stačí vypnout a opětovně zapnout GSM – v horní části základní obrazovky je ikona GSM sítě, při klepnutí se objeví menu s možností vypnutí i zapnutí.

GSM  Menu

Podobně aktivní je i baterie, po klepnutí se zobrazí její stav.

Battery  Info

Kliknout lze i na aktuální datum a čas v dolní části, zobrazí se obrazovka h1date s možností nastavení data a času.

Datum

Ostatně kliknout se dá i na nápis vlevo nahoře, na úvodní obrazovce je zde zobrazen název mobilního operátora, v ostatních případech právě spuštěná aplikace na popředí. Po kliknutí se rozbalí seznam běžících aplikací, které umožní se z aplikace přepnout jinam, aniž byste ji ukončili tlačítkem Power.

Top  Switcher

Ovládání Hackable:1 chce trochu cviku, jeho logika je mírně odlišná od běžných standardů, o to však zajímavější. V dolní části základní obrazovky jsou k dispozici tři tlačítka, první přepíná vždy právě na základní obrazovku, druhé (v podobě křížku) je menu s aplikacemi, třetí zobrazí seznam běžících aplikací s možností na ně přepnout, či je ukončit.

Aplikace - Games Běžící úlohy

Aplikace

Menu s aplikacemi je rozdělené do několika kategorií, dokonce v něm lze i vyhledávat podle názvu. Stačí kliknout na ikonu lupy před názvem kategorie, zobrazit klávesnici pomocí AUX a začít psát…

Aplikace - Utils Aplikace - PIM Aplikace - vyhledávání

Výchozí programová nabídka je v Hackable:1 podle mého názoru slušná. Mimo základních aplikací pro telefonování je ihned předinstalovaný kalendář (známé Dates např. z SHR), dále pak woosh! Browser (webkitový prohlížeč, zdá se mi být poměrně slušně funkční i dostatečně rychlý), utilitka na konfiguraci Wi-Fi sítě, Pidgin (pro ICQ, Jabber a podobně), utilita pro připojení k GPRS či zajímavý RSS Feed Reader (a zrovna funkční RSS čtečka mi na SHR skutečně velmi chybí).

FeedReader

Mezi další programy, které jistě potěší, patří tangoGPS, pěkný textový editor (mám pocit, že už jsem ho někde viděl), či docela přehledný správce souborů – File browser. Terminál je samozřejmostí.

File Browser

V kategorii Games je dokonce předinstalováno několik desítek (!) jednoduchých her, některé skutečně dokážou příjemně zkrátit dlouhou chvíli na zastávce autobusu.

Telefonování a psaní SMS

Podobná logika ovládání, jakou používá základní obrazovka, se pak promítá ve všech telefonních aplikacích. Například v kontaktech obsahuje horní řádek ikony pro akce (vytočit, napsat zprávu, přidat nový), dolní potom pro práci s kontaktem. Nejprve zvolte požadovaný kontakt a potom vyberte některou z ikon ve spodním řádku, např.: upravit kontakt (v horním řádku se změní první ikona na symbol tužky, po jejím stisku lze kontakt upravit, po druhém stisku se změny uloží a zároveň se v něm zobrazí ikona pro smazání kontaktu), zobrazit historii (volání i zpráv – a to jak přijatých, tak odchozích) a skupiny kontaktu. Mimochodem, vyhledávání v kontaktech lze aktivovat kliknutím na ikonu lupy nahoře u řádku s kategoriemi, kontakty jsou prohledávány podle všech částí jména (nejen podle začátku).

Kontakty Historie kontaktu

Zprávy (SMS) jsou na tom opět podobně. Dovolím si jen upozornit na možnost zapnout k odesílaným zprávám zasílání „doručenek“, jejich použití jsem ale zatím příliš neovládl. Bohužel práce se seznamem zpráv moc intuitivní skutečně není. Nevím, zda je problém u mě, nebo to prostě nefunguje, ale v seznamu zpráv se mi nezobrazuje jméno kontaktu, pouze telefonní číslo. Odeslaná zpráva pak (pokud je filtr nastaven na všechny zprávy) vůbec neobsahuje ani číslo, ani jméno (nevím, podle čeho poznám, komu byla odeslána). A aby to nebylo zase tak snadné, zmiňovaná „doručenka“ vypadá jako přijatá zpráva s původním textem (který jsem napsal já) a zase bez čísla. Možná akorát něco dělám špatně. Odeslané zprávy poznáte podle toho, že mají ikonku nalevo, přijaté pak napravo. A pokud budete marně hledat tlačítko „odpovědět“, vězte, že to je ta první ikona vlevo nahoře.

Zprávy Zprávy Psaní zprávy

A co si budeme povídat, Dialer (aplikace pro vytáčení čísla) je na tom zase úplně stejně. Řádek je sice jeden dole, přepnete-li ale na zobrazení historie všech hovorů, nic nového se nekoná. Práce s takovouto logikou ovládání je ze zečátku poněkud kostrbatá, ale když si zvyknete, nebudete se už chtít ke klasickému menu (vše na jedno brdo) vrátit. Alespoň je to nápadité. I zde si dovolím upozornit na příjemnou funkci, při přidávání kontaktu ze seznamu hovorů (ano, i toto funguje) si lze vybrat, zda bude vytvořen nový kontakt, nebo přidán detail ke kontaktu již existujícímu. Další pěknou vychytávkou je vyhledávání kontaktu přímo z obrazovky dialeru – stačí začít psát číslo a systém podle něj automaticky vyhledává kontakty s daným číslem a nabízí je malým písmem těsně nad číslem. Vytočit je lze ihned poťukáním.

Dialer Historie hovorů

Při příchozím hovoru je dostupná příjemná funkce ztlumení vyzvánění (nemusíte hovor hned odmítat). Bohužel obrázky nejsou příliš intuitivní, asi to chce trochu cviku, než si člověk zvykne, co to má zmáčknout. Při probíhajícím hovoru je zobrazena informace o jeho délce, telefonním čísle (popřípadě i se jménem kontaktu, pokud jej máte v seznamu), a možností pustit hovor na hlasitý odposlech či jej ukončit. Dokonce máte možnost v průběhu hovoru regulovat hlasitost reproduktoru.

Příchozí hovor Hovor

Nastavení

Hackable:1 disponuje i jednoduchou grafickou aplikací pro nastavování základních vlastností systému. Některé volby jsou vlastně dostupné přímo z AUX menu (jako například otočení displeje nebo přepnutí režimu USB), pro ostatní je pak už ale potřeba sáhnout do aplikace h1settings, kterou naleznete v Power menu (zobrazí se dlouhým stisknutím tlačítka Power).

AUX  Menu Power  Menu

V h1settings lze upravit power management, zapínat a vypínat GSM, GPS či bluetooth, zapnout Silent mode (ztlumit telefon) nebo nastavit datum a čas.

h1settings h1settings - sítě h1settings - Phone

Telefon se vypíná pomocí Power menu.

Vlastní dojmy

Jak už jsem v úvodu článku psal, Hackable:1 mě minimálně příjemně překvapilo. I přes svoje některé neduhy jde o relativně použitelnou distribuci. Kromě výše popisovaného se mi líbí například způsob skrolování ve všech menu (i v seznamech zpráv a kontaktů), kdy prstem rozjedete seznam a ten se buď postupně zastaví, nebo jej zastavíte okamžitě dalším klepnutím na displej. Podle mého názoru je to velmi příjemná funkce a rozhodně zvyšuje běžný komfort při práci s tímto systémem. Startování aplikací je trochu pomalejší, zato jejich běhu se rychlost vytýkat nedá.

Mám ale také výhrady. Nepodstatnou výtkou je podivně barevné schéma, křiklavé modré barvy a navíc checkboxy („zatržítka“), kdy nepoznáte, jestli dané políčko zatržené je, nebo není. Také je škoda, že klávesnice neumí reagovat automaticky na textová pole, vždy ji musíte vypnout/zapnout ručně (tlačítkem AUX). Ani zvuk není úplně vyladěný, někteří lidé, kterým jsem telefonoval, si občas stěžovali na slyšitelné echo. Předpokládám ale, že tohle by šlo alespoň omezit správným nastavením hlasitosti reproduktoru a mikrofonu.
Stabilita systému je dobrá, jen občas se mi přihodí, že se FreeRunner prostě zasekne (například při vyzvánění příchozího hovoru). Nutno ale dodat, že to není pravidelné, spíše nahodilé cca jednou za dva dny nepřetržitého provozu. To není zase tak špatná bilance.
Za nepříjemné považuju, jak jsem se zmínil výše, chybějící jména v seznamu přijatých/odeslaných SMS. Nevím, zda to je pouze můj problém, ale tato drobnost velmi degraduje použitelnost SMS aplikace.

Budoucnost Hackable:1

Skutečně se zdá, že tato distribuce ještě není u konce svého vývoje (ani svých sil). Pokud jsem to správně pochopil, připravovaná verze Hackable:1 rev6 by měla už používat platformu freesmartphone.org (FSO), což by mělo přinést celkově lepší stabilitu systému. Zřejmě se máme na co těšit.

Sdílejte:

Share this:

Posted in Openmoko • • Top Of Page

Write a comment


Yandex Mail.ru Google LiveJournal myOpenId Flickr claimId Blogger Wordpress OpenID Yahoo Technorati Vidoop Verisign AOL