Vy nepoužíváte nové SHR?

By vesp - Last updated: Neděle, Prosinec 6, 2009 - Save & Share - Leave a Comment

Tak toto je příspěvek pro vás všechny, kteří jste ještě neupgradovali na nové SHR. Má vás přesvěčit, že není lepší distribuce. Nemá za úkol ukázat všechny vlastnosti, které normálně geeky zajímají. Naopak chce ukázat SHR jako použitelnou distribuci pro všechny bez rozdílu věku a názorů. Také se nebudu zabývat negativy, ty jen krátce zmíním, protože je dokážete všechny rychle odhalit. A ty neodhalené za ty dva týdny používání také neznám, tak o nich psát ani nemůžu.

Takže v krátkosti negativa nového SHR:

Jiné distribuce

Tak jsme si to shrnuli. Ještě se rychle podívejme, jaké jsou možnosti kromě SHR.
Openmoko 2007.2 – To už je dnes skutečně staré.
Openmoko 2008.12 – Dobrá distribuce, rychlá, používá QT Extend. Dnes už poněkud zastaralá.
Openmoko 2009 – Jako ostatní předchozí distribuce už není vyvýjena. Pro telefonování používá Paroli, dobrý projekt, zdá se, že dnes už mrtvý.
FSO – Dobré pro vývojáře, základ SHR a OM2009.
Mer – Jediná distribuce založená na Maemo.
Hackable:1 – Distribuce původně založena na OM2007.2, nyní na Debianu. Využívá Gnome mobile platform.
OpenWRT – Bohužel o tom skoro nic nevím…
Debian – Pro telefonování využívá Zhone standardně s prostředím Illume. Můžete si nainstalovat ale klidně Openbox, XFCE, nebo co se vám líbí. Přináší možnost využívat programovou nabídku Debianu.
Fyp – Jako základ používá Debian.
Telefoninux – Jako základ používá Debian.
Neovento – Jako základ používá Debian s prostředím LXDE.
Qalee – Používá SHR jako základ.
Gentoo – Linuxový ráj pro všechny, co chtějí strávit monoho hodin kompilací a nepotřebují telefonovat.
Android – Port systému z Google Androidu.
Mokotouch – Pro telefonování používá QT Extend (původně QTopia).
QTMoko – Další distribuce využívající QT Extend. Krátký popis o používání najdete na mém blogu na http://www.bugsy.cz/2009/distribuce-qtmoko-prvni-doteky
Qt Extended Improved – Ještě jedna distribuce využívající pro telefonování QT Extend.
Slackware – Prý to nějak jde.
FDOM (Fat and Dirty Openmoko) – dnes už není podporovaná.
A ještě rychlý seznam distribucí spíš pro odvážnější: Archlinux, mySTEP, NeoPwm, Poky, PyNeo, RunningBear

Podívejme na to

A už toho bylo dost. Nastal čas se přesvěčit, že SHR je to pravé, co byste měli používat. A protože pokud jste se dostali až sem, máte toho plné zuby, uděláme to pěkně názorně!

 

SHR home screenSHR Top Shelf

Moje základní obrazovka. Navíc oproti SHR-lite mám nainstalováno PISI pro synchronizaci kontaktů, Navit pro GPS navigaci, Mokonnect pro připojení k WIFI síti a ElmDentica pro používání Twitteru (to mi zatím nefunguje).

SHR ScreenlockerSHR Locker: Incoming Call

Výchozí Screen Locker. Lze jej ovládat pomocí tlačítka AUX, nebo odemykat tažením šipky. V horní části jsou informační ikony o stavu sítě, spuštěných periferiích (připojení USB, WIFI ap.). V pravo dole je zase informace o nepřijatých hovorech a nových SMS.
Na pravém obrázku je vidět informace o příchozím hovoru při vyzvánění.

SHR ContactsSHR ContactsAdd New ContactAdd New Contact

Kontakty. Aplikace je jednodušší, zato lze očekávat její vývoj. Na prvním obrázku je vidět seznam kontaktů a možnost rychlého pohybu. Na třetím přidání nového kontaktu (v předchozím příspěvku jsem psal, že je potřeba vytvořit nová pole pro jméno a číslo, ale s některou aktualizací už je toto u nového kontaktu předdefinováno). Stále je ale možné přidávat vlastní nová pole.
Incoming SMSCompose New SMSAdd Numbers to New SMS

 

Aplikace na SMS. Z přijaté SMS zprávy lze přidat kontakt, zavolat zpět na číslo odesílatele, odpovědět na SMS a smazat ji. Při odesílaní nové SMS jde do příjemců přidat více kontaktů z telefonního seznamu a vložit více čísel.
SHR DialerSHR DialerSHR Phonelog

 

Z aplikace Dialer se dají ukládat vytáčená čísla a dokonce na ně posílat SMS zprávy. Phonelog zase obsahuje pěkný seznam přijatých / odchozích / nepřijatých hovorů, lze z něj uložit číslo, nebo na něj zpět zatelefonovat. Bohužel zatím nepodporuje odesílání SMS. Dá se přepínat mezi zobrazením doby, kdy byl hovor uskutečněn, nebo délkou jeho trvání.

SettingsConnectivity SettingsOthers Settings

Nastavení SHR.

 

Settings

Nastavení systému.
CalculatorMokonnectTerminal

Některé aplikace.
System Error

To je špatně. To by se nemělo stát :o)

O použitelnosti

SHR je distribuce dobrá, dokonce možná právě nejlepší, kterou si můžeme pořídit. Přesto se nedá říct, že je nasaditelná masově. Když jsem na začátku tvrdil, že SHR je pro všechny, trochu jsem to přece jen přikrášlil. Je to spíš systém pro víc technicky založené lidi,kteří od svého přístroje očekávají, že bude něčím víc, než „jen telefonem“. Rozhodně bych SHR nepořídil své mámě. Ta nikdy nedocení jeho přednosti; tyto přednosti jej však dělají komplikovaným.

Na Freerunner existují nebo další vznikají i takové distribuce, které právě plně naplňují následující slova mého známého. Ukázal jsem mu SHR a asi týden na to jinou distribuci, kterou jsem právě chtěl otestovat. Prohlásil: Udělal jsi ze svého kapesního počítače kalkulačku, ale už se z toho dá telefonovat.

 

Sdílejte:

Share this:

Posted in Blogy • • Top Of Page

Write a comment


Yandex Mail.ru Google LiveJournal myOpenId Flickr claimId Blogger Wordpress OpenID Yahoo Technorati Vidoop Verisign AOL