Nové SHR: používám jej 14 dní

By vesp - Last updated: Středa, Prosinec 2, 2009 - Save & Share - Leave a Comment

Jak jste už nejspíš četli (http://www.openmoko.cz/index.php/blogs/read/7, http://blog.shr-project.org/, http://twitter.com/vesp/status/5869099161), máme nové SHR. Po 14 dnech používání nastala doba první reflexe. Čekali jsme na něj dlouho a s velkými nadějemi. Už na blogu ale psali, že se jedná sice o zásadní změny, ale běžný uživatel (dá-li se to tak vůbec říci, když mluvím o majitelích Freerunnera) změnu na první pohled nepozná. Musím se přiznat, že jsem byl skutečně zvědavý a hned ve čtvrtek devatenáctého večer jsem stáhl novou verzi SHR a pustil se hned do flashování. V té době jsem několik týdnů testoval QTMoko, které je mimochodem dobře použitelné. Nastala doba na změnu.

Trocha nudné historie

Bavme se teď jen o historii. Takže… SHR je jedním z operačních systémů používaných na telefonech Openmoko (Neo) Freerunner. Od dob, co společnost Openmoko Inc. upustila od oficiálního vývoje („V únoru 2009 společnost Openmoko zastavila vývoj operačního systému i nového modelu telefonu -pod označením GTA03- a zcela je přenechala vzniklé komunitě.“) se pomalu SHR stalo nejpoužívanějším systémem na těchto telefonech. Systém pojmenovaný Openmoko 2008 pomalu zastaralo a vývoj nového OM2009 byl včas a rozumě zastaven (http://jdem.cz/b2r74). SHR bylo v té době připravené pro běžné použití, ke stažení bylo v lite a full verzi (ve druhém případě po flashi byl systém vybaven i několika aplikacemi).

Zkratka SHR znamená „Stable Hybrid Release“. SHR nebyl (a není dodnes) vydáno ve „stable“ vezi, lze stáhnout pouze unstable a testing („SHR has not been released yet. There are only preview images so far.“) Podle vývojářů je verze testing dostatečně stabilní pro běžné použití a verze unstable je spíše pro odvážné. Od jisté doby ale platí, že testing je poněkud zastaralá a unstable je dost stabilní, aby šla používat. Stačí zjistit, kdy jsou vydávány nové updaty a aktualizovat den-dva poté.

Co se týče použitelnosti, SHR je jako systém slušné. Je poměrně stabilní. Díky jeho masovému rozšíření je většina aplikací vyvýjena právě pro SHR. Negativa jsou ale jasná: Start celého systému je delší, trvá cca 2 a půl minuty, horší to je i s rychlostí systému obecně. Také telefonní aplikace byly donedávna „poněkud nedotažené“ a pokud se nepletu, jsou stále vydávané jako „demo“. Například telefonní seznam dokázal využívat pouze paměť na SIM kartě, s aplikací na SMS to bylo to samé. Seznam hovorů byl pomalý a ukládání telefonních čísel z něj jaksi vůbec nešlo.

Změna nastala s implementací opimd. Jde o backend (omlouvám se vývojářům znalým situace za mírné mlžení) využívající pro ukládání dat Sqlite3 databázi. Pro využití jsou vyvinuty nové telefonní aplikace opimd-utils (které je možné naistalovat ze standardních repozitářů SHR unstable). Zde již není závislý telefonní seznam ani SMS na SIM kartě. Dokonce je možné přidávat nová pole do kontaktů (poněkud starší specifikace je k nalezení příklad na http://git.freesmartphone.org/?p=framework.git;a=blob_plain;f=framework/subsystems/opimd/docs/contact_fields.txt;hb=master). Opimd-utils mají různé neduhy čerstvě vyvíjené aplikace, přinášejí ale výrazně lepší komfort co se týče cekového používání Freerunneru se SHR jako telefonu.

Následně postupně dokonce vznikají další aplikace využívající opimd backend. Lze nainstalovat například Litephone (http://wiki.openmoko.org/wiki/Litephone).

Jde se zkoušet nové SHR

S vydáním nové verze SHR ze dne 19.11.2009 se však vše mění. Na blogu SHR (http://blog.shr-project.org/2009/11/new-shr-image-finally-out.html) oznámili příchod dlouho očekávané nové verze SHR unstable. Jak se lze dočíst právě na blogu SHR, změny se udály hlavně „pod pokličkou“. Je zbytečné, abych článek přepisoval (pokud jej anglicky nezvládáte, můžu to udělat). Dovolím si vytáhnout jen některé zajímavé body:

– xorg nahradil staré glamo. Prý to bude rychlejší..

– pythonovský frameworkd je postupně přepisován do Vala

– telefonní aplikace používají opimd

– bylo změněno základní grafické téma

Já bych ale rád napsal pár drobností, které na oficiálním blogu SHR nenajdete. SHR se totiž stále mění a nové updaty jsou k dispozici téměř každý den. Některé z nich telefon znefunkční a pak je potřeba si počkat na opravné (naposled se mi to stalo včera).

První viditelnou změnou po naflashování (případně přípravě uSD karty) je bootovací logo. Poněkud infantilní tučnák na nás vyvaluje břicho pomalované novým logem SHR (viz http://blog.shr-project.org/2009/10/logo-contest-the-results.html). První boot trvá delší dobu. Pokud máte stažený image mírně novějšího data, než je zmiňované 19.11., nebude vás při prvím bootu systém obtěžovat s mnoha otázkami na nastavení ikon. Každopádně doporučuju hned po instalaci provést upgrade systému, pravděpodobně se zaktualizuje nejeden balík.

Nemá smysl popisovat předinstalované aplikace. Já jsem zvolil minimalistickou verzi SHR lite, takže ani nemám moc o čem mluvit. Zajímavé je grafické téma shr-gry, které nezpomaluje celý systém grafickými zbytečnostmi. Naopak je SHR příjemně svižné. Nový je také screen-locker, jen trochu podezřele se podobá starému shr-today a ještě staršímu prográmku elock. Při zamčeném screenu je na displeji vidět logo SHR s počtem nepřečtených zpráv a nepřijatých hovorů, stav baterie a stav signálu. Odemyká se „iphone-like“ tažením prstu po displeji.

Mám-li být úpřimný, když jsem v osudný čtvrtek naflashoval SHR, byl jsem dost zklamaný. Systém vůbec nepoužíval opimd, telefonní aplikace zůstaly staré, bylo to nestabilní a pomalé, SMS nešly mazat ani posílat (nešlo nijak vybrat adresáta), nedalo se připojit k wifi… Prostě to nefungovalo. Po dvou týdnech používání a mnoha updatech je to o něčem úplně jiném. Zjistil, že ačkoli to nevypadá, opimd se přece jen využívá, ze začátku jsem se mýlil. Zmátl mě stejný design aplikací na telefonování, které se vůbec nepodobaly „novým“ opimd-utils. Systém je relativně rychlý a v zásadě vše funguje, jak má. Akorát stále zápasím s připojením k wifi (a prográmkem Mokonnect).

Takže proč upgradovat?

Do SMS i phonelogu přibyly tlačítka na přidání čísla do telefonního seznamu. Bohužel z phonelogu nelze posílat SMS.

Z dialeru (aplikace pro vytáčení čísel) lze posílat SMS i ukládat telefonní čísla.

Při přidávání kontaků nejsou „předpřipravena“ žádná pole. Je nutné si je vytvořit a následně vyplnit. Doporučuju vytvořit pole Name a Phone. Zda je nutné uvádět do obsahu pole Phone před číslo také „tel:“, to bohužel nevím. Každopádně ještě úplně nefunguje (cca dva dny zpět nefungoval!) koncept, že lze vytvořit pole s názvem „Mobile phone“ a dialer následně pozná, že jde o číslo a dá na výběr při volání případně psaní SMS. To je trochu problém, zvlášť když synchronizuju kontakty pomocí PISI (synchronizace jinak funguje velmi dobře).

Když podržím prst na určitém kontaktu, po chvíli se otevřou jeho detaily (nemusím mačkat tlačítko Show). Je to nešikovné, když prstem listuju v telefonním seznamu a zamyslím se na jednom místě. Zároveň bych to uvítal např. u SMS, kde to nefunguje.

V telefonním seznamu se zobrazují u jmen zelení avataři (vzpomínám si, že to je jeden z nevítězných návrhů na logo SHR). Netestoval jsem to zatím, ale možná je lze zaměnit za obrázek (?)

Neexistuje žádný „notifier“, který oznamuje přijatou SMS nebo nepřijatý hovor. Zato je to zobrazeno vždy na displeji při „zamčeném“ screenlockeru (lze zamknout i odemknout také ručné pomocí tlačítka AUX).

Nejlepší nakonec. V opimd-utils v telefonním seznamu byla možnost vyhledávat kontakt podle jména. Bylo to velmi pomalé, ale fungovalo to. Tato vlastnost mi v samotném SHR vždy velmi chyběla. Do nového telefonního seznamu mimo drobných změn (tlačítka) a velkých změn (používání opimd) přibyla i možnost listovat telefonním seznamem podle abecedy. Stačí v pravém rohu displeje táhnout prstem (lépe stylusem) nahoru a dolu a zobrazí se původně neviditelný abecední seznam, pomocí kterého lze rychle změnit polohu v telefonním seznamu. Bravo!

Na co jsem zapomněl? Bude toho hodně. Takže neváhejte a pokud jej ještě nemáte, na některou vaši uSD kartu se jistě vejde!
Sdílejte:

Share this:

Posted in Blogy • • Top Of Page

Write a comment


Yandex Mail.ru Google LiveJournal myOpenId Flickr claimId Blogger Wordpress OpenID Yahoo Technorati Vidoop Verisign AOL