Raspberry Pi – k čemu je to vlastně dobré

By Jozef Mlích - Last updated: Středa, Únor 6, 2013 - Save & Share - Leave a Comment

Raspberry Pi je na trhu už nějakou dobu. Před vánoci se nám konečně podařilo dokončit hromadnou objednávku pro členy Openmobility. Touto hromadnou objednávkou jsme chtěli hlavně co nejvíc srazit cenu, ušetřit na poštovném a případně vyjednat nějakou množstevní slevu. V tuto chvíli už jsou všechny kusy doručeny ke svým majitelům. Jednalo se o poslední verzi Raspberry Pi Model B, revizi 2. Základní parametry byly představeny v minulém článku. Tento článek na něj částečně navazuje a dále se zabýváme zajímavým využitím této vývojové desky.

Na obrázku jsou obě verze desky. Na první pohled je vidět, že nová verze má dírku na šroubky. Ve zprávičce ohlašující vydání nové revize se můžeme dočíst o dalších změnách v USB, JTAGu, I2C, I/O rozšířeních nebo např. změnách chování LED diod.

Raspberry Pi - srovnání

Srovnání Raspberry Pi Model B rev. 2 a rev. 1

Jedním z prvních problémů, který budou novopečení majitelé řešit, je zřejmě krabička. Jednou z možností je vytisknout si vlastní krabičku. Na fotce je vidět, jak takový prototyp krabičky vypadá. Původní schéma krabičky je z thinkverse.com. Tento upravený model krabičky (scad) od effika navíc obsahuje dírky na zavěšení na zeď .

krabičky

Krabičky z 3D tiskárny

Někomu se nelíbí, že výtisky se musí „dokalibrovat pilníkem“. Tyto konkrétní krabičky vytiskl @hroncok a @bodynek. Protože Pi je především vývojová deska, tak si myslím, že vlastnoruční výtisk krabičky k tomu tak nějak patří. Na druhou stranu vytištěná krabička moc nezapadá mezi běžný nábytek. Kupovaná krabička zřejmě nebude tak nápadná.

307693_10151378744346018_1191115219_n

Krabička od emko.cz

Po dokoupení krabičky, SD karty a napájecího trafa a HDMI kabelu lze na Raspberry Pi spustit linuxovou distribuci. Otázkou však zůstává, k čemu lze Pi používat. Pravděpodobně málokdo jej využije jako náhradu za stolní počítač. Na serveru pingbin.com se objevil článek, který ukazuje některá zajímavá použití Raspberry Pi včetně podrobných návodů, jak zprovoznit potřebný software.

Tento seznam lze rozdělit na několik částí. V první části jsou projekty, které se zabývají čistě softwarovým přizpůsobením k určitému úkolu. Následují aplikace s připojením určitého hardware přes standardní porty. Nakonec najdeme hardwarové přizpůsobení Pi k určitému konkrétnímu účelu.

Ze softwarových projektů se jedná o použití jako server (webový, torrentový, poštovní, ownCloud, git, tiskový server, ústřednu Asterisk), NAS nebo multimediální centrum XBMC. Dále jsou tady porty specifických distribucí, jako je Android nebo Plan 9. Takovým obecným využitím Pi se zabývá např. článek na root.cz. Tady je potřeba poznamenat, že použití Raspberry Pi jako “diskový” server je spíše problematické, protože Ethernet je připojen přes USB a jeho propustnost je nízká. Co se týče přehrávání videa, tak Raspberry Pi sice podporuje hardwarovou akceleraci, ale pro přehrávání videí v MPEG-2 je nutné dokoupit licenci.

Do kategorie „přidá se nějaký hardware“ patří např. GPS logger, Wi-Fi nebo superpočítač. V těchto případech se jedná o běžně dostupné harwarové komponenty. Ukázkou takového spojení je následující meteostanice, kde byla použita meteostanice od mikrovlny.cz a displej z autobusu. Displej dodává firma Bustec. Jednotlivé hodnoty z meteostanice byly vyčteny protokolem SNMP pomocí libsnmp. Pro jiné meteostanice lze použít např. projekt wviewweather.com. Zobrazení na displej bylo provedeno rovněž po síti s využitím vlastního protokolu.

meteo

Meteostanice s displejem z autobusu

Poslední zmíněnou kategorií je připojení vlastního nebo neobvyklého hardware. Mezi tyto varianty patří např. ovládání vlastního LED displeje, vytvoření mini počítače Pi-to-Go, přidání solárního napájení. Za zmínku taky stojí zobrazování na obrazovku od Amazon Kindle nebo řízení osvětlení v domácnosti.

humble board

Humble board

Na prototypování takového hardware se k Raspberry Pi prodává za 5 liber deska Humble Pi (Humble Pi board). Tato deska umožňuje snadno připojit různé vlastní periferie, třeba přes GPIO. V dalším článku se budeme využitím Humble Pi a Raspberry Pi zabývat podrobněji.

Pokud máte svůj projekt nebo jste narazili na jiné zajímavé úpravy Raspberry Pi, tak se o ně podělte v komentářích.

Sdílejte:

Share this:

Posted in Openmobility • Tags: , Top Of Page

Write a comment


Yandex Mail.ru Google LiveJournal myOpenId Flickr claimId Blogger Wordpress OpenID Yahoo Technorati Vidoop Verisign AOL