Qt na Blackberry

By Jozef Mlích - Last updated: Pátek, Leden 4, 2013 - Save & Share - Leave a Comment

 

V poslední době se v souvislosti s Qt hodně mluví o Blackberry 10. Vydání tohoto zařízení je ohlášeno na leden. Do té doby lze vyvíjet v Qt například pro Playbook nebo na vývojářských telefonech . Tento článek se zabývá zevrubným popisem toho, jak to s programováním pro Blackberry vlastně je.

Vývojářské zařízení bylo možné získat na konferencích Blackberry Jam organizovaných po celém světě. Letos se konference konaly například v Berlíně nebo Krakově. Nejbližší příští Blackberry Jam bude v Amsterdamu 5.-6. února, přičemž autor článku nemůže zaručit získání vývojářského zařízení. Dále je možné získat toto vývojářské zařízení v programu Qt Developer Offer.

Další variantou jak se dostat k zařízení od RIMu, na kterém běží Qt, bylo zakoupení tabletu Blackberry Playbook.ento tablet bylo možné získat i v rámci akce pro vývojáře v Marmalade SDK, přičemž stačilo založit si účet na Blackberry App World (market) a slíbit vytvoření aplikace do půl roku.

Na těchto zařízeních běží operační systém založený na QNX Neutrino. QXN je komerční unixový operační systém, který je založen na mikrojádru a vyznačuje se dobrou odezvou v reálném čase. To má zaručit určitou rychlost odezvy aplikací. Principy, výhody a nevýhody real-time operačních systémů jsou popsány například na Wikipedii.

Pro Playbook je možné vyvíjet programy v Native SDK C++, HTML5, Adobe AIR, Javě pro Android, Javě pro Blackberry, a Qt Cascades. Nástroje potřebné pro vývoj je možné stáhnout na https://developer.blackberry.com/. Co se týče portování aplikací z Androidu, tak by se mělo jednat o pouhé přebalíčkování. K tomuto existuje dokonce webový nástroj apk2bar.

V případě alfa zařízení Blackberry 10 je podporováno Qt 4.8.x a Qt Cascades. V případě tabletu Blackberry Playbook lze využít Native SDK C++ a překompilovat si buď Qt 4.8.3 nebo Qt 5 podle návodu na stránkách qt-projectu. Návod popisuje instalaci NDK, překlad samotného Qt, vytvoření a instalaci tzv. debug tokenu a následně vývoj vlastní aplikace. Qt Cascades na Playbooku nejsou oficiálně podporovány. Neoficiálně existují návody popisující využití binárních souborů z Blackberry 10 na Playbooku.

Qt Cascades je vlastně obdoba Qt Components známých z platformy MeeGo Harmattan nebo novějších Symbianů. Je to tedy jakési API pro vykreslování prvků uživatelského rozhraní. Toto API využívá jazyk QML.

Debug token umožňuje ladit aplikace přímo na tabletu. V nabídce zabezpečení se nejprve povolí vývojářský režim (podívejte se na obrázek). Následně se debug token nainstaluje do tabletu.

Tím se mimo jiné do adresáře ~/.rim/ nainstaluje ssh certifikát, který umožňuje připojit se na konzoli tabletu.

ssh -i ~/.rim/bbt_id_rsa devuser@169.254.0.1

Tyto údaje lze zadat i do Qt Creatoru a vyvíjet aplikace pomocí něj (obrázek). Qt Creator od verze 2.6 obsahuje experimentální podporu pro vývoj na zařízeních Blackberry. Podpora těchto zařízení je podobně jako v případě Androidu ve výchozím stavu zakázána. Je potřeba v nabídce Help – About Plugins zaškrtnout příslušnou položku.

Qt Creator 2.6 oproti starším verzím obsahuje tzv. Kity (v předchozích verzích Targets). V nich se nastavuje všechno týkající se vývoje pro dané zařízení, počínaje cestou k toolchainu, přes cestu k dané verzi Qt a volbou cílového zařízení konče.

Knihovny Qt na Playbooku nejsou podporované, takže pro zveřejnění aplikace je nutné je k aplikaci přibalit. Tím také výrazně vzroste celková velikost aplikace. To je z pohledu ladění a neustálého instalování nových verzí velmi nepraktické. Součástí návodu na qt-project je nainstalování celého Qt do složky dostupné všem aplikacím. Tyto cesty je následně nutné přidat do souboru bar-descriptor.xml.

Qt pro Playbook neobsahuje Qt Components ani žádné další komponenty pro vytváření uživatelských rozhraní. Modul Qt Mobility podporuje pouze části sensors a multimedia. Není tedy například možné pracovat přímo s GPS a je nutné vytvořit si wrapper nad API z NDK.

Podle vyjádření RIMu není Qt5 momentálně podporováno na Blackberry 10. Po jeho vydání by měla být vydána aktualizace operačního systému na Blackberry Playbook, jejíž součástí by měla být podpora Blackbery Cascades. V tuto chvíli je vývoj aplikací tedy trochu problematický, ale do budoucna se máme určitě na co těšit.

Sdílejte:

Share this:

Posted in Openmobility • Tags: , , Top Of Page

Write a comment


Yandex Mail.ru Google LiveJournal myOpenId Flickr claimId Blogger Wordpress OpenID Yahoo Technorati Vidoop Verisign AOL