QR kódy

By Jozef Mlích - Last updated: Pondělí, Květen 28, 2012 - Save & Share - 2 Comments

S QR kódy se podobně jako s chytrými telefony v poslední době roztrhl pytel. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že většinou běžní lidé ani neví, co s těmito kódy mají dělat. QR kódy jsou pro ně změť teček, rozsypaný čaj apod. Málokdo z nich ale ví, oč se jedná a k čemu to může být dobré.

Wikipedia říká, že zkratka QR pochází z anglického „Quick Response“, tedy „rychlá odpověď“, a že QR kód je obchodní název pro 2D kód vytvořený původně pro automobilový průmysl. QR kód lze přirovnat k čárovému kódu. V téhle změti pixelů se může ukrývat například webová adresa. Místo aby uživatel do prohlížeče pracně opisoval dlouhou adresu, tak stačí kód vyfotit pomocí vhodného programu. Tyto programy existují pro velkou většinu chytrých telefonů.

Ke stažení: android, meego, maemo, symbian, iphone, webos

Asi nejznámější implementací čtečky QR kódů je ZXing (akronym i výslovnost Zebra Crossing). Z této implementace vychází často i implementace pro další platformy. Součástí ZXing je i čtečka klasických čárových kódů.

Jak to funguje

Zjednodušeně lze říci, že program vyhledá v obraze tři rohové čtverce, podle kterých se zjistí orientace kódu v obrázku. Následně se obrázek otočí, odstraní se perspektiva. Případně je možné odstranit zkreslení objektivu apod., toto ale většinou není potřeba. Podle velikosti rohových obdélníků se zjistí rozlišení obrázků a velikost jednoho „pixelu“ obsahujícího data.

Jednotlivé pixely podle toho, je-li je jejich barva bílá nebo černá, reprezentují jednotlivé bity. Z nich se vyrobí řetězec, který obsahuje příslušný text a kontrolní součet, který lze využít pro opravu. Velikost opravného kódu je možné volitelně měnit. Při rozpoznávání ale není příliš obvyklé, aby se kód nějakou deformací obrazu poškodil tak, aby ho bylo potřeba opravovat. Obvykle čtečka kód buď přečte nebo nepřečte. V praxi uživatel telefon přibližuje a vzdaluje, dokud se kód nenačte.

Opravný kód se využívá spíše k záměrnému poškození obrázku. Cílem je poškodit obrázek tak, aby byla zachována požadovaná informace, ale aby obrázek navíc obsahoval logo či jiné vylepšení. Jeden z generátorů upravených QR kódů zmiňuje například server hackaday.

K čemu je to ještě dobré

Na hi-tech konci komerčního spektra můžeme najít rozšířenou realitu, kdy dochází k rozpoznání kódu v reálném čase, zjištění jeho orientace ve skutečném světě a dokreslení nějakého 3D herního světa do skutečného obrazu. Pro rozšířenou realitu se ale spíše využívají jiné kódy a snad pro všechny mobilní platformy existuje lepší AR Toolkit a dokážu si představit i jeho robustnější verzi s kruhovou variantou QR kódu.

Jak vyrobit vlastní kód

Úplně nejsnazší je použit nějaký webový generátor. Pomocí tohoto generátoru můžeme vyrobit obrázek, který účastníkům konference usnadní připojení se na wifi síť. Obzvlášť je to vhodné v případě, kdy heslo obsahuje velké I a malé L nebo O a nulu, které jsou při použití některých fontů k nerozeznání.

Při výrobě plakátu bychom si měli dát pozor na to, aby byl kolem kódu dostatečný okraj a aby byl kód vytištěn v dostatečném rozlišení. Příliš drobný a detailní kód nemusí být čitelný, zejména když odraz z blesku zakryje jeho část. Při vkládání delší URL je lepší použít zkracovače (například bit.ly). Jednak se tím zlepší strojová čitelnost kódu a jednak se částečně skryje adresa. Uživatele pak alespoň neudeří do očí, že adresa obsahuje kromě domény i počítadlo přístupů ?billboard=brno-medlanky.

Při vytváření kódu nesoucího textovou informaci je dobré ověřit kódování použité pro její uložení do obrázku. Přestože je kódování UTF-8 standard, tak lze docela často narazit na QR kódy obsahující čtverečky a otazníky místo znaků s diakritikou.

Dalším příkladem použití QR kódu je checkin na foursquare. Situace je v tomto případě složitější. V generátoru se jako typ kódu zvolí kód obsahující URL. Dokumentace foursquare potom říká, že adresa může mít následující tvar:

Místo VENUE_ID se doplní unikátní ID místa, tak jak je uloženo na serveru foursquare. První varianta otevře webový prohlížeč. Druhá varianta by měla otevřít přímo foursquare aplikaci. Chytrý telefon by měl podle předpony rozpoznat MIME typ a zvolit aplikací pro jeho otevření.

Podobně lze zakódovat do obrázku i geografickou pozici nebo telefonní číslo.

Pro vytvoření kódu pro vytvoření události do kalendáře nebo nového kontaktu se používají další formáty (např. VCARD).

 

Je docela zábavné sledovat manažera jedné nejmenované firmy, který rozdá vývojářům svou vizitku s barevným QR kódem a logem firmy, kterou si vývojáři posílají, jenom aby zkusili, jestli ji jejich telefon přečte.

QR kódy můžou mít různé podivné tvary a barvy. Rohy jednotlivých pixelů je možné zaoblit. Díky opravnému kódu lze do obrázku přidat například logo, grafik se zde může opravdu vyřádit. Je však nutné stále mít na paměti, že hlavním úkolem QR kódu je přenést nějakou informaci.

Sdílejte:

Share this:

Posted in Openmobility • • Top Of Page

2 Responses to “QR kódy”

Pingback from openMagazin 07-08/2012 | openMagazin
Time 17. 8 2012 at 12:42

[…] QR kódy […]

Comment from Lucka
Time 19. 9 2012 at 19:50

Dobrý den,
to je zajímavé shrnutí, mě osobně se líbí ty grafické příklady qr kódů, je to hezká sbírka barvně orientovaná na nás holky :) Podobných stránek u nás moc neni, snad jenom http://www.qr-kody.cz/ a to tak bude všechno. Občas jsou dobré fotky i na http://www.facebook.com/qrkody

Write a comment


Yandex Mail.ru Google LiveJournal myOpenId Flickr claimId Blogger Wordpress OpenID Yahoo Technorati Vidoop Verisign AOL