N950 vývojářská sada

By Martin Kolman - Last updated: Pátek, Červenec 15, 2011 - Save & Share - 6 Comments

Společnost Nokia po uvedení N9 s Harmattanem nabídla také program distribuce vývojových sad vývojářům. Přihlásil jsem se do tohoto programu s cílem rozjet na této nové platformě modRanu a Mieru. Včera mi přišla vývojová sada s N950.

Nejprve bych chtěl upozornit na dvě věci:

Do předpokládaného zářijového uvedení N9 se ještě něco může změnit.

Co je v krabici

Protože se jedná o zařízení určené pro vývojáře, je vybavení účelné a skromné. V menší černé krabici s nápisy „Nokia N950″, „dev kit“ a trefným „GO CREATE“ je pouze N950 a USB kabel.

Hardware

N950 působí velice solidně, je tenčí než N900 a je o něco delší. Na rozdíl od N900 má N950 všechny konektory (USB a jack) na levé straně, vpravo je (mono) reproduktor, slot na SIM je vespod. N950 disponuje stavovou diodou v levém horním rohu, která ve vypnutém stavu není vůbec vidět, což vypadá velice pěkně.

Software

MeeGo 1.2 Harmattan, které je na N950, pravděpodobně ve vývojové verzi funguje dobře a obsahuje dokonce i českou lokalizaci. Je třeba zdůraznit, že rozhraní reaguje velice plynule – zatím sem si nevšiml žádných lagů.

Již přímo na zařízení je nainstalován např. Python ve verzi 2.6.6 s PySide, nano, vi, různé Qt knihovny či open-ssh klient i server.

Vývoj

Jelikož se na N950 lze snadno připojit přes SSH, k testování aplikací lze použít klasický trik s rsyncem nebo scp. Aplikace, které není nutné kompilovat (Python), je pak možné díky klávesnici bez problémů upravovat přímo v terénu. N950 bude pravděpodobně možné propojit s IDE (Integrated Development Environment) a přímo na ní spouštět a ladit aplikace – tuto funkci jsem však zatím nezkoušel.

SDK

S vývojem aplikací mohou pomoci dvě různé SDK:

Balíčkování

Harmattan stále ještě používá balíčkovací systém založený na Debianu, který je však zřejmě kompatibilní i s OBS, používaným v běžném MeeGo. Autoři aplikací v Pythonu mohou vytvářet balíčky pomocí programu pyside-assitant, avšak balíčkovaný program nemusí nutně používat PySide.

Závěr

Příště se podělím jak o své zkušenosti s používáním N950, tak o praktické postřehy z vývoje aplikací pro tuto platformu.

 

Sdílejte:

Share this:

Posted in MeeGo, Openmobility, Vývoj • Tags: , , , , , , , , , Top Of Page

6 Responses to “N950 vývojářská sada”

Comment from kibo
Time 15. 7 2011 at 07:15

Díky za super článek.

Comment from Draho
Time 15. 7 2011 at 23:13

zavidííím

Comment from qwer
Time 27. 7 2011 at 14:33

Může se do tohoto programu přihlásit i normální člověk?

Comment from Martin Kolman
Time 28. 7 2011 at 18:06

Bohužel, přihlašování do N9/950 programu bylo uzavřeno na konci června. Viz:
https://meego.com/community/device-program/devices/nokia-n9-devkit
Já jsem do programu přihlásil dva moje projekty a vzali mě. :) Takovéto programy jsou určené pro vývojáře, ideální je, když můžeš odkázat na práci, kterou jsi dělal dřív. Ale myslím, že se tam dostali i ti, kteří měli nějaký dobrý uskutečnitelně znějící nápad. :)

Jestli tedy máš nějaký projekt nebo nápad, ještě můžeš zkusit štěstí s ExoPC:
https://meego.com/community/device-program

A v blíže nespecifikované budoucnosti by pak prý mohly být k dispozici i nějaké N9 pro vývojáře – zatím je to ale jenom dohad. :)

Pingback from openMagazin 07/2011 | openMagazin
Time 6. 9 2011 at 06:03

[…] N950 vývojářská sada […]

Pingback from Tak trochu jiný openMagazin 7/2011 » openMagazin » Společnost pro podporu svobodného softwaru » Liberix, o. p. s.
Time 8. 9 2011 at 19:13

[…] N950 vývojářská sada […]

Write a comment


Yandex Mail.ru Google LiveJournal myOpenId Flickr claimId Blogger Wordpress OpenID Yahoo Technorati Vidoop Verisign AOL