Mobilní FOSDEM 2013 – Firefox OS

By Jozef Mlích - Last updated: Středa, Únor 13, 2013 - Save & Share - One Comment

Prvním žhavým tématem letošní konference FOSDEM byl Firefox OS. Verze 1.0 byla vydána 15. ledna 2013. O osm dní později byly oznámeny dva vývojářské telefony Keon a Peak. Prezentace před širokou veřejností bude zřejmě koncem února na Mobile World Congress v Barceloně.


Byly představeny jednotlivé varianty pro vývojáře, kteří by se chtěli podílet na vývoji systému nebo na vývoji aplikací. Situaci lze zjednodušit na to, že existuje varianta přeložená pro stolní počítač, varianta pro mobil a simulátor. Ten je realizován jako rozšíření pro Firefox r2d2b2g.

Firefox OS a Mozilla měla silnou podporu

Firefox OS a Mozilla měla na FOSDEMu silnou podporu

Architektura systému je následující. Nejníže je Gonk, což je vlastně linuxové jádro a abstraktní vrstva pro přístup k hardware (HAL). Další vrstvou je Gecko, to je dobře známé jádro Firefoxu pro vykreslování HTML stránek. Úplně nahoře celé architektury je Gaia, uživatelské rozhraní, které je napsané pouze s využitím HTML5, CSS a JavaScriptu.

FirefoxOS

Architektura Firefox OS

Start systému potom probíhá poměrně běžným způsobem. Nejprve se načte zavaděč, v závislosti na daném hardware to může být např. u-boot. Dále se načítá linuxové jádro. Je nutné poznamenat, že linuxové jádro pro Firefox OS vychází z jader pro Android. Dále následují init, init*.rc a uevent*.rc, které spustí uživatelské rozhraní Gaia.

Pro testování je asi nejvhodnější použít nějaké fyzické zařízení. Doporučeno je použít vývojová zařízení, ke kterým se ale momentálně dostanou jenom vyvolení vývojáři. Interní vývojáři Mozilly mají podle všeho ještě další zařízení, které nese označení Otoro & Unagi (Turkcell MaxiPlus 5). Dále by měly být dobře podporovány Pandaboard, Samsung Nexus S, Samsung Galaxy S2 a Samsung Galaxy Nexus. Postup při překladu systému a flashování na zařízení je popsán na mozilla.org.

example-apps example-browser example-music

V seznamu dalších zařízení, které jsou alespoň částečně podporována, je celá řada modelů od HTC a Samsungu, nechybí ani Nokia N9. U těchto zařízení je potřeba postupovat podle návodů na diskusních fórech a počítat s omezenou funkčností.

Původní název projektu byl „Boot to Gecko“. Tento název, nebo jen jeho zkratka B2G, se objevuje často na webových stránkách nebo v různých návodech. Jestli je v systému přítomna mezivrstva X-Serveru nebo se renderuje přímo do framebufferu, to z prezentací nebylo úplně zřejmé. Při instalaci systému je potřeba mít alespoň hrubou představu co a jak, protože hrozí, že se z telefonu stane cihla.

Z dalších zajímavých vlastností Firefox OS lze zmínit, že tento systém bude mít nějaký svůj vlastní „market“ a umožní monetizaci aplikací (zjednodušeně řečeno jde o jejich prodej). Podporovány budou ale zřejmě pouze aplikace vytvořené v HTML5. Vývojáři tak asi nemohou počítat s aplikacemi v Qt, GTK+, EFL nebo podporou aplikací z Androidu. Po vlastnoruční zkušenosti se systémem na skutečných zařízeních lze konstatovat, že se zatím opravdu nejedná o hotový produkt.

Sdílejte:

Share this:

Posted in Konference, Openmobility, Reportáže • Tags: , , , Top Of Page

One Response to “Mobilní FOSDEM 2013 – Firefox OS”

Comment from Sherman
Time 17. 8 2015 at 15:42

Čau, sleduju občas váš blog. Vlastním podobný web a tak
jsem přemýšlel, jak se bráníte proti spamovým komentářům?

Jak se vám daří snížit spam? Doporučte mi jakýkoli plugin nebo
něco podobného? Tohleto mě v poslední době pořád otravuje, takže každá pomoc je velmi ceněna.

Write a comment


Yandex Mail.ru Google LiveJournal myOpenId Flickr claimId Blogger Wordpress OpenID Yahoo Technorati Vidoop Verisign AOL