Jolla SailfishOS

By Jozef Mlích - Last updated: Pondělí, Červen 24, 2013 - Save & Share - Leave a Comment

V tuto chvíli se zdá, ze telefon od Jolly se systémem Sailfish bude letos jeden z nejzajímavějších dárků pro geeka. Pro ty, co ještě nezaznamenali o co se jedná, Jolla je ideový následník systému MeeGo Harmattan na Nokia N9. Jeho tvůrci založili Jollu poté, co se Nokia rozhodla k přechodu k Windows Phone.

Od dubna 2011 uběhlo hodně času. Jolla dlouhou dobu zveřejňovala různé informace o svém novém systému. Velká představovací akce byla 20. května 2013. Tento den byl pojmenován #JollaLoveDay. Prezentaci zařízení provázela velká kampaň, jejíž hlavními hesly bylo #ImTheOtherHalf a #unlike. Hlavním cílem kampaně bylo ukázat, že Jolla bude jiná.

Zveřejněné parametry jsou zatím jen orientační. Jisté je, že zařízení by nemělo stát více než 400 EUR. Po hardwarové strance by mělo mít následující parametry:

Slogan ImTheOtherHalf (jsem druhá polovina) napovídá, že výměnný kryt bude mít i nějakou další roli. Podle jednoho ze zveřejněných videí bude možné výměnným krytem přepnout telefon z kancelářského režimu do domácího režimu, ve kterém bude zapnutá rodičovská ochrana (Parental Lock). Spekuluje se o krytu s hardwarovou klávesnicí nebo bezdrátovou nabíječkou. Ze způsobu reakce na kryt lze spekulovat o NFC čipu v telefonu.

Jolla SailfishOS a Tizen jsou sourozenci

Na telefonu bude Sailfish OS, který je založen na Linuxu. Tento systém má vlastnosti z různých systémů. SDK bylo představeno na konferenci Slush a později také na konferenci FOSDEM (viz předcházející článek). Jeho základem je tedy Mer Project.
Po softwarové stránce lze vypíchnout tyto vlastnosti:

Je otázkou, jaké další aplikace budou na telefonu k dispozici. V diskusních fórech TMO vzniká seznam portovaných aplikací. Instalace aplikací by měla probíhat z různých repozitářů „Open Store“ .

Sailfish SDK je primárně určeno pro vývoj aplikací v Qt. Jako vývojové prostředí je použitý upravený Qt Creator. Ten obsahuje navíc VirtualBox. Jeden virtuální stroj se pak používá pro překlad a druhý virtuální stroj jako simulátor telefonu. Tento přístup umožnil vytvořit prostředí, které obsahuje všechny důležité nástroje, a současně není problém s kompatibilitou těchto balíčků při instalaci na různé linuxové distribuce.

Marc Dillon představuje Jollu. V pozadí @Jolla_CZ_SK

Běh ve virtualizovaném prostředí umožňuje vytváření balíčků přímo pro danou platformu. Vedlejším efektem je, že SDK obsahuje i binárky, které lze s trochou úsilí spustit i na fyzickém hardware. Podle wiki stránky na merproject.org se podařilo Sailfish spustit na ExoPc, HP Mini, Iconia TAB a Packard Butterfly Touch.

#JollaLoveDay v Brně

Přestože zatím nejsou známy všechny informace o tomto telefonu, tak se utvořila docela velká komunita lidí, která se o Jollu zajímá. Internetem proběhlo spoustu informací o tomto telefonu. Tyto informace jsou shrnuty například na TMO. Vyplněním předobjednávky na jolla.com můžete i vy ukázat, že chceme, aby se tento telefon prodával i v Česku.

Hands on videa:

http://www.youtube.com/jollaofficial

http://www.youtube.com/watch?v=zxv7iXwIgno

http://www.youtube.com/watch?v=K4lWTsqFe6

http://www.youtube.com/watch?v=zxv7iXwIgno

Sdílejte:

Share this:

Posted in Openmobility • • Top Of Page

Write a comment


Yandex Mail.ru Google LiveJournal myOpenId Flickr claimId Blogger Wordpress OpenID Yahoo Technorati Vidoop Verisign AOL