Jolla: nový začátek

By Jozef Mlích - Last updated: Sobota, Listopad 30, 2013 - Save & Share - 2 Comments

Oficiální specifikace Jolly jsou už k dispozici dlouho. Říkají, kolik bude k dispozici paměti, jaký výkon bude mít procesor nebo jaké mobilní sítě jsou podporovány. Se začátkem prodeje se na veřejnost konečně dostaly některé zajímavé podrobnosti týkající se tohoto chytrého telefonu.

První kousky dostalo pár vyvolených na velké párty ve Finsku. Další telefony budou do čtyř týdnů doručeny lidem, kteří si je předobjednali. Krabice obsahuje samotný telefon, baterku, nabíječku, USB kabel a uživatelskou příručku. Navíc je v balíčku ručně psané poděkování od některého z členů týmu vývojářů.

rozbalování telefonu, převzaté z phonesreview.com

Při předobjednávkách bylo možné Jollu podpořit nákupem 100€ poukázky na prémiovou variantu Jolly. Za tuto cenu bylo možné získat tričko s nápisem „I am the first one“ (angl. „já jsem první“) a jeden červený kryt „The Other Half“ navíc.

Zadní strana telefonu, převzaté z phonesreview.com

Telefony lze objednat do 4. prosince 2013, pokud jste se zaregistrovali a e-mailem vám přišlo heslo do eshopu. Koupit telefon bude možné buď ve Finsku nebo prostřednictvím eshopu, a to pouze v rámci EU.

Lidé, kteří už Jollu mají, dostali v podstatě zajíce v pytli. Pouze podle emulátoru bylo možné hodnotit Sailfish OS, který je momentálně prezentovaný jako beta verze. Tato komunita lidí začala na IRC a piratepad.net vytvářet neoficiální FAQ.

Předchůdcem SailfishOS je MeeGo Harmattan. Nabízí se tedy srovnávat spolu tyto dva systémy. Jolla bohužel zatím neumí spoustu věcí. Například neumí ztlumit vyzvánění příchozího hovoru otočením displeje dolů. Zatím také chybí aplikace typu JuikuSpot pro sdílení internetu přes Wifi nebo Bluetooth.

České uživatele bude asi zajímat lokalizace. Momentálně je v nabídce 13 jazyků, čeština ani slovenština mezi nimi bohužel nejsou.
Jak je to přesně s aplikacemi? Jolla má svůj vlastní obchod, kterému říká Harbour. Do něj je možné vložit nativní aplikace v Qt a aplikace pro android ve formě APK balíčku. Další obchody lze jednoduše doinstalovat. K dispozici je obchod od Yandexu a Amazonu. Pro použití Yandex.Store je nutné se registrovat přes webový prohlížeč.

Výchozí webový prohlížeč je založen na jádru Gecko, stejně jako Firefox. Jeho identifikace user-agent je „Mozilla/5.0 (Maemo; Linux; U; Jolla; Sailfish; Mobile; rv:26.0) Gecko/26.0 Firefox/26.0 SailfishBrowser/1.0 like Safari/538.1“. Výchozí vyhledávač je Google. Toto nastavení lze změnit přes „about:config“. Schází také podpora technologie Flash, protože ho Adobe nepodporuje na armovém linuxu.

Sailfish, podobně jako MeeGo Harmattan, sjednocuje komunikaci na jedno místo. Jako výchozí je dostupný protokol XMPP, e-mail a Facebook. XMPP je zatím bez podpory přenosu hlasu nebo videa. Protokol SIP zatím není dostupný. Skype je dostupný pouze jako aplikace pro Android a zatím bez podpory přenosu videa. Z funkcí běžného telefonu chybí podpora multimediálních MMS zpráv.

Pro synchronizaci kalendáře je k dispozici doplněk pro Microsoft Exchange. Synchronizace pomocí CalDav zatím není dostupná. Z dalších chybějících funkcí lze zmínit například DLNA nebo USB OTG.

I přes tyto chybějící vlastnosti se Jolla jeví jako velmi použitelný telefon. Jeho ovládání se zdá být velmi podobné tomu z Nokie N9. Ovládání a uživatelské rozhraní si lze prohlédnout na oficiálním YouTube kanálu.

Po hardwarové stránce lze Jollu rozšířit až 64GB SDXC kartou. Přesná specifikace rozměrů krytu nebo jeho CAD schéma zatím také není dostupné. Na obrázku jsou kromě slotu pro mikro SD kartu a SIM kartu vidět i kontakty pro napájení a datovou komunikaci.

Jak je vidět, tak spousta věcí v telefonu ještě chybí. Doufejme, že v průběhu času budou postupně doplněny. Doufejme také, že budou zveřejněny specifikace pro vytváření inteligentních zadních krytů a zdrojové kódy samotného operačního systému. Jolla přislíbila aktualizace každý měsíc. Jednotlivé verze bude pojmenovávat symbolicky podle finských jezer.

Sdílejte:

Share this:

Posted in Openmobility • • Top Of Page

2 Responses to “Jolla: nový začátek”

Comment from Ravensun
Time 9. 4 2014 at 18:25

Děkuji za článek. Pokud máte Jollu doma, mohl by jste prosím aktualizovat stav toho co chybí/nechybí?

Jak jsou třeba na tom offline Mapy, GPS aplikace (Compass, tracker, speed, altitude atd).
Jak jsou na tom MMS?
Jak je na tom výdrž telefonu bez zapnutého mobilního internetu / zapnutý mobilní internet?
Je už dokumentace ke krytu?

Comment from Jozef Mlích
Time 26. 4 2014 at 06:52

Postrehu z realneho pouzivani je hodne. Vydalo by to na nekolik dalsich clanku, bohuzel neni moc cas je psat.
Mapy: vychozi je aplikace vyuzivajici Nokia HERE. Funguje pouze online. V porovnani s navigaci na Nokia N9 je to nepouzitelne. Dalsi aplikace moc nejsou k dispozici protoze Jolla v tuto chvili nepodporuje Qt Location a Qt Position v oficialnim store.
MMS: od posledniho update jsou. Nedavno byl nejaky hotfix, ktery opravoval jejich funkcnost. Jestli funguji nevim, protoze nepouzivam.
Vydrz: bez internetu nevim. V tomto rezimu telefon nepouzivam.
Dokumentace krytuje je na webu Jolly. Dalsi prakticke/neprakticke informace v cestine se daji najit napriklad v moji prednasce na installfestu.

Write a comment


Yandex Mail.ru Google LiveJournal myOpenId Flickr claimId Blogger Wordpress OpenID Yahoo Technorati Vidoop Verisign AOL