Jolla na obzoru

By Jozef Mlích - Last updated: Neděle, Listopad 11, 2012 - Save & Share - Leave a Comment

Jolla finsky znamená záchranný člun. Jolla je ale současně i finská firma zabývající se vývojem, výrobou a prodejem chytrých telefonů. V tomto oboru by firma chtěla navázat na operační systém MeeGo Harmattan, Maemo Fremantle, Mer a Tizen. Po hardwarové stránce můžeme zřejmě očekávat velkou placku s dotykovou obrazovkou, podobně jako to dělají všichni konkurenti.

Za založením firmy stojí bývalí zaměstnanci firmy Nokia, kteří pracovali na telefonu Nokia N9. Od jejího založení v dubnu 2012 uběhlo už pár měsíců a Jolla oznámila, že na vytvoření nového telefonu má již 10 miliónů euro. Později firma oznámila vytvoření Sailfish aliance s čínskými výrobci chytrých telefonů.

Jednou z prvních zveřejněných informací bylo, že specifikace telefonu bude oznámena do konce roku 2012. V tuto chvíli víme, že to bude v polovině prosince. Otázkou je, jak dlouho od uvedení zařízení potrvá, než se dostane zařízení k uživatelům.

Zajímavostí je neexistence oficiální webové stránky. Všechny oficiální informace jsou sdělovány prostřednictvím Twitteru na @JollaMobile a na LinkedIn. Postupem času vznikla na Twitteru spousta dalších kanálů od fanoušků. Stejně tak vznikl i kanál @Jolla_CZ_SK, jehož hlavním důvodem je ukázat finskému výrobci zájem českých uživatelů o nové zařízení.

Analogie Jolla=člun, Harmattan = vítr

Podle některých neoficiálních informací by se zařízení měla vyrábět ve stejné finské továrně, kde se vyráběly telefony pro firmu Nokia.
Operačním systémem bude SailFish OS, který by se měl pravděpodobně podobat nejvíc systému Nemo,vyvíjenému v rámci Mer project. Mer je linuxová distribuce, která vzniká jako open source alternativa k systémům Maemo a MeeGo od firmy Nokia. Tento systém běží na Nokii N9, N950, N900, ale také například na IdeaPadu nebo ExoPC (oba x86).

Nemo na Nokia N900

Pro vývoj bude potřeba Sailfish SDK. SDK by měl být vydán při příležitosti konference Slush, která se koná v Helsinkách 21. a 22. listopadu 2012. Z fragmentů informací poskytnutých firmou Jolla se zdá, že SDK bude podporovat QML, Qt Components a pravděpodobně nějaký webový runtime. Jako balíčkovací formát by měl sloužit RPM. Do doby zveřejnění SDK je doporučeno vyvíjet aplikace pro Nemo/Mer project s tím, že pozdější portování na Sailfish OS by mělo být jednoduché.

Sdílejte:

Share this:

Posted in Openmobility • Tags: , , , Top Of Page

Write a comment


Yandex Mail.ru Google LiveJournal myOpenId Flickr claimId Blogger Wordpress OpenID Yahoo Technorati Vidoop Verisign AOL