Druhá půlka Jolly

By Jozef Mlích - Last updated: Neděle, Listopad 10, 2013 - Save & Share - Leave a Comment

Jednou z nejzajímavějších vlastností Jolly je, že se může rozšířit zadním krytem obsahujícím další hardware navíc. Samotný telefon ještě ani není na trhu a už se objevilo velké množství návrhů, co by v zadním krytu mohlo být. Některé z nich je třeba brát s velkou rezervou. Na Jolla Users se objevil jejich možný výčet i s hlasováním, který z nich byste chtěli.

Tento koncept se podobá telefonu PhoneBlocks od Motoroly s tím omezením, že telefon bude obsahovat velkou většinu hardware už v základní konfiguraci. Podle oficiálních specifikací od Jolly bude moci telefon s zadním krytem komunikovat pomocí NFC a I2C. Současně s datovým vstupem a výstupem bude z telefonu vyvedeno rozhraní pro napájení zadního krytu a nabíjení telefonu.

„Jolla je finská firma, která do konce roku 2013 bude dodávat
stejnojmenné telefony. K těmto telefonům bude možné vyrobit
inteligentní zadní kryty obsahující senzory komunikující
s telefonem.“

Jaké možnosti rozšíření se vlastně nabízí? O čem je vlastně řeč? Jolla samotná nabízí jenom rozhraní a zřejmě sadu krytů různých barev. Jejich výměnou bude možné telefon přepnout mezi různými režimy. Příkladem takového nastavení je „rodičovský režim“, kdy je zablokovaný přístup k emailu. Podobný režim nabízí Blackberry pro korporátní uživatele.

S výměnou krytu dojde také k změně nastavení barevného schématu, tzv. „Ambience“. Při odchodu na párty tedy nasadíme růžový kryt a zbytek barevného tématu se také přenastaví do růžova. Naopak na firemní poradu velmi rychle přenastavíme telefon do decentnějšího odstínu.

Náhradní kryty (převzaté z phonedog.com)

Náhradní kryty (převzaté z phonedog.com)

Přestože je potenciál obrovský, tak v praxi zřejmě bude k dispozici jenom málo firem, které by navrhovaly a prodávaly kryty dotažené na profesionální úroveň.

Podle specifikace by mělo být možné napájení externího hardware a současně napájení samotného telefonu z jeho druhé půlky. Nabízí se tedy možnost vyrobit kryt s bezdrátovým indukčním nabíjením nebo kryt obsahující slot pro za běhu vyměnitelnou (hot-swap) druhou baterii. Pokud chcete se svým telefonem vyrazit na týden pod stan, tak určitě oceníte kryt se solární nabíječkou nebo mechanickou nabíječkou. Možná se tedy dočkáme kliky, tak jak se to plánovalo u OLPC, nebo nabíječky na kolo.

Na datovou sběrnici bude možné připojit v zásadě cokoliv. Prozatím není jasné, jak bude řešena komunikace přídavného zařízení s telefonem, ale to zřejmě bude záviset na daném typu zařízení. Limitujícím faktorem je hlavně propustnost sběrnice.

Bezdrátové indukční nabíjení

Bezdrátové indukční nabíjení (z dx.com)

Jedním z nejžádanějších periferních zařízení je hardwarová klávesnice. Kromě klávesnice s klasickým rozložením typu qwerty se mluví hlavně o herních „klávesnicích“ typu gamepad. Některé návrhy jdou dokonce tak daleko, že by do telefonu přidaly projektor, který by promítal virtuální klávesnici. K Jolle pochopitelně půjde připojit běžný mikroprojektor, pravděpodobně ale ne jako „kompaktní“ kryt z důvodů propustnosti použité sběrnice.

Hardwarová klavesnice k Jolle [z talk.maemo.org]

Hardwarová klavesnice k Jolle (z talk.maemo.org)

V úvahu připadá připojení široké škály senzorů. V případě, že se chystáte na návštěvu Černobylu nebo pracujete v jaderné elektrárně, tak možná oceníte senzor na měření radiace. Pro sportovce může být zajímavý senzor pro sledování tepové frekvence. Dalšími medicínskými aplikacemi může být měření hladiny cukru v krvi nebo měření kvality ovzduší.

Naopak třeba motoristé ocení vestavěný alkohol-tester. Představte si, že se budete v hospodě předhánět hladinou alkoholu v krvi a ještě to budete automaticky sdílet na Twitter… Až vám klesne hladina alkoholu v krvi, tak připojíte telefon k autu. Kromě nabíjení se připojí automaticky přes ODBII (CAN síť) k autu a k rádiu. Dále se automaticky změní zobrazení uživatelského rozhraní do režimu v autě. Pro ovládání za jízdy řidič potřebuje trošku větší ikonky, potřebuje ovládat hudební přehrávač a navigaci. V případě, že dochází benzín, tak je potřeba vybrat nejlevnější benzínku na trase.

Nějaké uplatnění by určitě našla celá řada dalších senzorů. Poměrně bez problémů lze měřit vlhkost nebo teplotu. Možná paraglidisté by mohli ocenit barometrický senzor při hledání stoupavých proudů. Při různých příležitostech by se mohly hodit různé senzory vzdálenosti. Od pouhého měření vzdálenosti lze přejít i k vytváření 3D modelů nebo hloubkových map pomocí Kinectu, případně Asus Xtion nebo Primesense Carmine.

Ultrazvukový dálkoměr

Ultrazvukový dálkoměr (robot-electronics.co.uk)

Kromě toho, že Jolla může komunikovat se zadním krytem, tak zadní kryt může komunikovat s okolím. Výše zmiňované senzory lze nahradit senzorovou sítí postavenou například na technologii Zigbee a k Jolle připojit přijímač a vysílač k této síti. Jolla se tak může proměnit na zařízení pro domácí automatizaci, tedy pro ovládání topení a klimatizace.
Podobně můžeme uvažovat o připojení infračerveného přijímače a vysílače. Následně bychom mohli ovládat televizní přijímače podobně, jako to bylo možné s telefonem Nokia N900. Proč ale televizi jenom ovládat, když DVB-T přijímač může být přímo v telefonu. Radioamatéři by asi ocenili softwarově definované rádio a možnost si naladit cokoliv a kdekoliv. Naproti tomu dává smysl připojit k telefonu přijímač specializovaných sítí jako například SimpleLink od Texas Instruments, který se vyznačuje nízkou spotřebou.

Představivosti se meze nekladou a koncept rozšiřitelnosti zařízení je známý a oblíbený. Požadavky na rozšiřitelnost se rovnají požadavkům zákazníků. Některé požadavky jsou tak úzce specializované, že nedává smysl je integrovat do telefonu. Jiné si dokážu dobře představit ve vlastním obýváku nebo v kapse.

To, co si asi každý dokáže snadno představit, je multimediální centrum. Telefon se připojí pomocí dock station k nabíječce a pořádným reproduktorům. Pokud ta nabíječka bude bezdrátová a zvuk se spáruje přes Bluetooth pomocí NFC, tak není potřeba ani moc úprav. Někteří by ocenili navíc MIDI rozhraní… Ubuntu představilo už několikrát koncept počítač a telefon v jednom zařízení. Vložením do dock station k telefonu přidáme velký monitor, myš a klávesnici a pracujeme se stejnými daty.

Telefon není fotoaparát a naopak. Chybějící optika se nedá ošidit. Proč tedy nepřidat pořádný objektiv? Přes I2C lze připojit ovládání ostření. Z telefonu bychom mohli chtít udělat voltmetr nebo rovnou osciloskop. Častějším požadavkem by mohlo být přidat další SIM kartu, čtečku otisků prstů nebo druhý displej (například e-ink). Mezi ty méně obvykle patří zase tiskárna, připojení k arduinu nebo k robotovi.

Velký objektiv k Jolle

Velký objektiv k Jolle (z jollausers.com)

Lidé, kteří nejsou postiženi IT, mysleli na jiné praktické aplikace, jako je stojánek, odkládací místo na klíče od domu a kreditní kartu. Abychom byli gender korektní, tak do telefonu s růžovým krytem přidáme například pudřenku.

Je velmi pravděpodobné, že velká část těchto nápadů zůstane jenom u nápadu, případně u konceptu –obrázku. Doufáme ale, že si budeme moci některé z těchto nápadů vyzkoušet na vlastním telefonu. S pomocí kompletní dokumentace snad budeme schopni prototypy těchto rozšíření i vytvářet.

Sdílejte:

Share this:

Posted in Openmobility • • Top Of Page

Write a comment


Yandex Mail.ru Google LiveJournal myOpenId Flickr claimId Blogger Wordpress OpenID Yahoo Technorati Vidoop Verisign AOL