Be Qt: Vyhlášení soutěže

By Jozef Mlích - Last updated: Čtvrtek, Červen 21, 2012 - Save & Share - 2 Comments

Na hodnocení soutěže se sešlo devět z dvanácti přihlášených aplikací. Aplikace se posuzovaly z nejrůznějších hledisek, od integrace do systému, přes dodržování user interface guidelines, programátorské provedení až po celkovou použitelnost a stav dokončení aplikace. Tento článek se pokusí přiblížit jednotlivé aplikace.

RePho

Tato aplikace se snažila o vytváření časosběrných videí, přičemž uživatel při focení vidí poloprůhledně i původní fotku, aby mohl dobře namířit telefon, a tak vytvořit lépe zarovnanou fotku. V programu je možné zvolit i sekvenční pořizování fotografií. Do budoucna se snad v programu objeví i použití přední kamery, poskládání jednotlivých snímků do videosekvence, jejich automatické zarovnání a samozřejmě sdílení na YouTube, Facebooku a dalších sociálních sítích.
https://github.com/M4rtinK/repho
http://store.ovi.com/content/271198


Trojitá

V případě aplikace Trojitá se jedná o portování desktopové aplikace na MeeGo Harmattan. V této fází se Trojitá řadí do kategorie rozpracovaných aplikací. Poštovní klient, který neumí zobrazit email, se asi ani jinak zařadit nedá. Nicméně je v této aplikaci velký potenciál. Její budoucí využití vidím zejména na systémech Mer nebo Openmoko.

http://gitorious.org/trojita/


FatRat Mobile

V případě FatRatu se jedná o port desktopové aplikace na mobil. Momentálně je to taky ochutnávka toho, co můžeme očekávat v budoucnu. Je potřeba doladit integraci jednotlivých pluginů pro stahovací servery a trošku dotáhnout integraci FatRatu se systémem.

https://github.com/djdominoSVK/FatRat-Mobile
http://store.ovi.com/content/271390


Todo:Read

V případě Todo:Read se jednalo o aplikaci, která byla asi nejvíc provázaná se systémem. Cílem je ulehčit sdílení odkazů na webové stránky, které si chceme přečíst později. Program využívá službu readitlaterlist.com. Jednotlivé adresy si uživatel uloží například pomocí pluginu ve Firefoxu. Program Todo:Read na mobilním telefonu tento seznam odkazů stáhne. Stránky z jednotlivých odkazů se uloží do telefonu, aby si je uživatel mohl přečíst bez připojení k internetu. Uživatel si může danou stránku odložit na později samozřejmě i v mobilu. Tato funkce je zajištěna pomocí sharing plugin api, tedy pomocí tlačítka „sdílet“ v prohlížeči.

https://github.com/rnovacek/todoread
http://store.ovi.com/content/270646


Vtipko

Od slovenského autora přišla aplikace Vtipko, která se snaží o vytvoření velké databáze vtipů. Umožňuje vtipy řadit do kategorií, hodnotit hvězdičkami. Vtipy označené srdíčkem se ukládají do oblíbených položek. Velmi kladně hodnotím taky crowdsourcingový přístup při vytváření databáze. Do aplikace je tedy možné vkládat vlastní vtipy. Vzhled aplikace je velmi pěkně zasazen do systémů a současně se drží i vlastních barev.

https://github.com/janmacura/vtipko
http://store.ovi.com/content/270339


SkyFocus

Zajímavým skloubením desktopové a mobilní aplikace je tento program pro vzdálené ovládání planetária Stellarium. Museli jsme ale konstatovat, že jeho instalace je velmi komplikovaná. Sám jeho autor říká, že se jedná spíš o technologické demo.

Při testování jsme měli notebook s Fedorou, na kterém bylo nainstalováno Stellarium a v něm příslušný plugin. Do telefonu jsme nainstalovali ovládací aplikaci. Propojení bylo realizováno pomocí Bluetooth. Po připojení se podle GPS, kompasu a akcelerometrů určil náklon, orientace a poloha telefonu, která se kliknutím odeslala do aplikace na notebooku.

https://gitorious.org/skyfocus/

Coordinator

Coordinator je víceuživatelská mapová aplikace pro mobilní zařízení. Přeloženo do češtiny, jedná se o aplikaci, ve které vidíme na mapě ostatní uživatele a můžeme jim do mapy dokreslit například pokyny, kam mají jet. Na rozdíl od ostatních aplikací autor poskytl video, ve kterém každý pochopí, jak aplikace funguje.

https://github.com/JanUtekal/Coordinator

Particles

Tento program se snaží demonstrovat částicové systémy a je určen pro relaxaci uživatele. Zajímavostí je, že se zřejmě jedná o nejpopulárnější z těchto soutěžních aplikací. Na ovi store má přes 50 komentářů.

http://projects.developer.nokia.com/particles
http://store.ovi.com/content/269372


Redak

Program Redak je jednoduchý textový editor, který je určen pro mobilní zařízení a jeho ovládání má být přizpůsobeno pro dotykové obrazovky. Jeho tvůrcem je rzr, který je znám především balíčkováním pro MeeGo Harmattan a svým repozitářem.

https://projects.developer.nokia.com/redak
http://store.ovi.com/content/269879


Vítězná aplikace

Po prozkoumání těchto aplikací mi je líto, že nemůžu dát cenu každému. Po prvním kole tajného hlasování do užšího výběru postoupily aplikace RePho, Todo:Read a vtipko. V druhém kole bylo rozhodnuto o vítězi. Hlavní cenu smartphone Nokia N9 si odnesl Radek Nováček s aplikací Todo:Read. Cenu do soutěže věnovala Nokia Czech Republic, s.r.o.


Sdílejte:

Share this:

Posted in Openmobility • Tags: Top Of Page

2 Responses to “Be Qt: Vyhlášení soutěže”

Pingback from Letní soutěž o linuxový telefon – LinuxDays
Time 2. 7 2012 at 00:19

[…] inspirace může posloužit i vyhodnocení minulého kola této soutěže. Namátkou lze zmínit aplikace pro sociální sítě, přičemž celosvětový Google+ nebo […]

Pingback from Letní soutěž o linuxový telefon | LinuxEXPRES
Time 9. 4 2013 at 21:15

[…] inspirace může posloužit i vyhodnocení minulého kola této soutěže. Namátkou lze zmínit aplikace pro sociální sítě, přičemž celosvětový Google+ nebo […]

Write a comment


Yandex Mail.ru Google LiveJournal myOpenId Flickr claimId Blogger Wordpress OpenID Yahoo Technorati Vidoop Verisign AOL