Vývojářská verze MeeGo Handset na N900, aneb srdečné pozdravy ze San Francisca

By Řezza - Last updated: Úterý, Květen 31, 2011 - Save & Share - One Comment

Výchozí prostředí MeeGo Handset
O MeeGo na Nokii N900 se mluví prakticky od prvního dne uvedení tohoto, z pohledu open source komunity slibného projektu. Vlastně ještě před uvedením MeeGo Intelem a Nokíí se spekulovalo, zda Nokia uvolní Maemo 6 Harmattan (nástupce Maema 5, současného systému na N900) jako oficiálně podporovaný update. Časem se toho ovšem hodně událo a situace se hodně zkomplikovala. Nejdříve Nokia na svém blogu oznámila, že na N900 se MeeGo jako oficiálně komerčně podporovaného systému nedočkáme. A že se jedná jen o vývojovou platformu. Poté se ukázalo, že firma až tak moc v rámci MeeGo nespolupracuje a Maemo 6 Harmattan bude víceméně samostatný systém, částečně kompatibilní právě s MeeGo. No a do toho samozřejmě komunitě známé spojení s Microsoftem a konec všem open source nadějím v Nokii, spojené s odchodem spousty lidí do Intelu (což je ovšem z pohledu komunity povzbudivá informace). Následně pak Nokia oznámila oficiální podporu MeeGo na N900 právě jako vývojové platformy (což některá média i uživatelé chybně pochopili jako podporu pro koncové uživatele). Tohle vše na základě práce N900 Hardware Adaption teamu. Pojďme se tedy podívat, jak vypadají první krůčky MeeGo Handset, a to nejen na N900.

MeeGo, které mluví

Telefonní aplikace

Telefonní aplikace

Jak již určitě naší pravidelní čtenáři Openmobility ví, samotné MeeGo, tzv. MeeGo Core, je jen základ systému určený k dalšímu rozšiřování. To probíhá pomocí tzv. User Experience, tedy do češtiny přeloženo ve stylu trošku zvláštně znějícího „uživatelského dojmu“ či „uživatelské zkušenosti“, tím je myšlen vlastní vzhled prostředí a jednotné uživatelské rozhraní aplikací. Držme se tedy raději zavedené zkratky UX. Řečeno ve zkratce, existuje několik těchto UX. Netbookové prostředí vychází z původního Moblinu a největší budoucnost se dá zatím předpokládat u In-Vehicle Infotainment (IVI), kdy dnes každý automobil od střední třídy výš obsahuje nějaký druh multimediálního vybavení. Nedávno jsme Vám představili rozhraní pro tablety – MeeGo Tablet UX v preview verzi pro vývojáře (článek První pohled na MeeGo Tablet UX). No a konečně se dostáváme k Handset UX – neboli verzi pro utržená sluchátka, která se vejdou do dlaně, ale v dnešní době disponují výkonem nedávných stolních počítačů.

V celém článku se asi nevyhneme srovnání s Maemem 5, které je výchozí operační systém a uživatelské rozhraní na Nokii N900. Je tedy vhodné začít popisem rozdílů v ovládání. Hlavní rozdíl je především ve využití stavového panelu v horní části obrazovky. V Maemu se jednalo o důležitý prvek uživatelského rozhraní – umožňoval jak přístup ke spuštěných aplikacím a jejich přepínání, tak i k seznamu aplikací. V MeeGo se tyto funkce oddělily a k přepínání aplikací se používá tlačítko se symbolem domečku přímo z každé aplikace (ve výchozím tématu). V přehledovém módu se pak nachází náhledy aplikací s možností přepínání a také nejdůležitější aplikace. Je poznat, že zaměření MeeGo je o něco více telefonní než zaměření Maema a aktuálně jsou přednastaveny právě tyto aplikace. Stiskem prostředního tlačítka ve tvaru mřížky se zobrazí seznam aplikací. Jedná se taky o jediné využití plochy telefonu. Nehledejte zde žádné widgety známé z Maema a jiných mobilních systémů. Dle vyjádření autorů nepasují do konceptu a autoři zatím neví, jak je začlenit. Oproti Maemu není stavový panel využíván pro titulek aplikace a hlavní menu. Obojí je nyní přímo v aplikacích.

O samotné telefonní aplikace se aktuálně nemá smysl více zajímat (viz níže o použitelnosti). Podpora je totiž opravdu v počáteční fázi. Pro MeeGo Handset se ale bude jednat o stěžejní část. V současné době jsou k dispozici základní kontakty, telefonní aplikace a SMS zprávy. Výše zmíněná orientace více na telefonní funkce je ale cítit i zde. Maemo 5 a především Nokia N900 byly víceméně malé přenosné kapesní počítače, než telefonní přístroj/chytrý mobil.

Ostatní aplikace

MeeGo Handset pro N900 obsahuje v základní distribuci i rozšiřující aplikace, než jen výše uvedené aplikace telefonní, a to jak již přímo vyvíjené v rámci samotného projektu MeeGo, tak i zajímavé ukázky z komunity, především kolem Qt Quick. Část MeeGo aplikací jsme představili v rámci odkazovaného článku o MeeGo Tablet UX, protože jsou sdílené v obou prostředích. Jen prohlížeč byl nahrazen mobilním Firefoxem 4, namísto vlastního tabletového prohlížeče na bázi Google Chrome. Ovládáním se drží své původní domoviny, tedy Maema, a není zatím nijak přizpůsoben zbytku prostředí. To platí i pro většinu aplikací od komunity, které taky vznikaly prvotně v čistém Qt Quick, – jak pro Maemo, tak pro Symbian. Bohužel tato roztříštěnost vznikla z důvodu prvotního uvedení Qt Quick bez knihovny grafických komponent. Proto první aplikace využívají vlastních komponent. Ovšem jak Nokia (Qt Components), tak Intel (MeeGo UX Components) pracují na komponentách vlastních. Mezi tyto aplikace patří (kromě výše uvedeného prohlížeče Firefox) také Kasvopus, QmlReddit, Peregrine a jedna hra – QatBowling.

Kasvopus, čili finsky Facebook, je multiplatformní klient právě pro tuto sociální síť. Klient existuje na Maemu a Symbianu i právě na MeeGo a rozhodně se jedná o nejpokročilejší existující komunitní aplikaci. Implementuje tak základní funkcionalitu Facebooku. Dále pak Peregrine je komunikační aplikace pro IM a VoIP. Doufejme ale, že dojde ke stejné integraci těchto služeb do základních telefonních aplikací, jako je tomu v Maemu 5. Na aktuálním obrazu systému se nachází i prohlížeč z projektu GPE – asi jako protiváha pomalému Firefoxu 4. Bohužel nefunguje vstup textu… K dispozici je již i mobilní Opera.

 

Videopřehrávač

Videopřehrávač

Mobilní Firefox

Mobilní Firefox

Hudební přehrávač a multitasking

Hudební přehrávač

Použitelnost

MeeGo Handset má za sebou poměrně dlouhou historii. Jednalo se o první UX psané v MeeGo Touch Frameworku, po opuštění Clutteru, na kterém běželo netbookové uživatelské rozhraní. Bohužel ani MTF se moc dlouho neohřál a dochází k jeho nahrazení MeeGo UX Components, postavenými nad Qt Quick (QML). Jedná se vlastně o vysokoúrovňové komponenty v jazyce QML, určené k vývoji MeeGo aplikací a dodržující jednotný vzhled a styl ovládání aplikací (vzhled se dá měnit pomocí témat, viz screenshot). MFT již zřejmě ve verzi 1.3 nebude přítomen, a proto se i původní handset aplikace musí přepsat – prakticky ještě před tím, než spatřily světlo světa. Například telefonní aplikace (dialer) v N900 je tudíž opravdu velmi čerstvá a v intenzivním vývoji. To platí i pro ostatní části systému (ať už psané přímo v QML, či nikoliv).

Témata

Témata vzhledu

MeeGo pro N900 je tedy určeno opravdu jen pro vývojáře a ani autoři to nepopírají. Cílem je dodat systém, který bude použitelný k vývoji, ale bude obsahovat i základní funkcionalitu a využití hardware telefonu. Tou jsou telefonní hovory (volání i přijímání hovorů – to se občas nepovede, volající telefon vyzvání, ale na volaném přístroji se neobjeví hovor, ani přístroj nezačne zvonit), SMS (fungují spolehlivě), webový prohlížeč přes WLAN (objevuji se první náznaky podpory modemu) a kamera, včetně HW tlačítka fotoaparátu. Více viz wiki projektu. N900 verze MeeGo není tedy čisté MeeGo Handset UX, ale je s ním kompatibilní (tzv. MeeGo Compliant). V současném stavu tedy není možné systém používat jako hlavní telefon, ale směr je dobrý. Aktuálně nejvíce péče vyžaduje telefonní aplikace a její integrace s kontakty. Podpora dat přes 2G/3G je u telefonu dané kategorie taky základ. Jedním z problémů je výdrž baterie a hlavně přehřívání při nabíjení. Tohle je bohužel v originálním Maemu řešeno proprietární aplikací, ale dá se očekávat brzká podpora v MeeGo pro N900. Největším problémem zůstává rychlost načítání aplikací a občas i odezva systému jako celku, a to i na rychlé (class 10) microSD kartě. Autoři systému jsou zde optimističtí a v brzké době očekávají výrazné zlepšení. Přece jenom N900 – ač na svou dobu velmi výkonný stroj – je v dnešní době vícejádrových procesorů v telefonech v podstatě dědeček. Tři roky jsou tři roky a MeeGo se vyvíjí pro nastávající generaci chytrých telefonů.

Přesto je styl ovládání aplikací velmi příjemný, nepřináší sice nic nového a převratného, ale kombinuje zajímavé prvky z již existujících operačních systémů pro mobily, jako je iOS (mřížka aplikací, důležité aplikace vždy statické a lehce přístupné), Android a WebOS (karty pro multitasking).

Budoucnost

Ačkoliv není současná verze MeeGo Handset UX pro N900 určena pro běžné uživatele pro každodenní použití, tak vývojáři by se samozřejmě rádi jednoho dne dostali i do tohoto stavu. Nedá se ale předpokládat, že na N900 nahradí velmi kvalitní a odladěné Maemo 5. Tedy alespoň ne v nejbližší době, a pak je otázkou životnost přístrojů. Uvidíme, s čím přijde Nokia v podání jejich „MeeGo“ – Harmattanu. Ale opět se nedá doufat v update na N900 (i když telefon pro vývojáře má být blízký příbuzný N900, jen na steroidech).

Autoři zároveň pokukují po Tablet UX – kdy by mohlo dojít ke sloučení těchto dvou velmi podobných stylů ovládání. A dokonce je zde i možnost si tabletové uživatelské rozhraní vyzkoušet (existují instalační obrazy). O tohle se mimochodem pokouší i Google s Androidem a je to jeden z důvodů pro zadržování zdrojových kódů verze 3.

Určitě se tedy máme na co těšit, včetně odvážných uživatelů, kteří se odhodlají k instalaci dle návodů na wiki projektu. Pro ostatní bude Openmobility samozřejmě vývoj sledovat a průběžně informovat, co zajímavého se s MeeGo na N900 odehrává!

Sdílejte:

Share this:

Posted in MeeGo, Vývoj • • Top Of Page

One Response to “Vývojářská verze MeeGo Handset na N900, aneb srdečné pozdravy ze San Francisca”

Pingback from openMagazin 05/2011 | openMagazin
Time 14. 7 2011 at 15:28

[…] Vývojářská verze MeeGo Handset na N900 aneb Srdečné pozdravy ze San Francisca […]

Write a comment


Yandex Mail.ru Google LiveJournal myOpenId Flickr claimId Blogger Wordpress OpenID Yahoo Technorati Vidoop Verisign AOL