První pohled na MeeGo Tablet UX

By Řezza - Last updated: Pondělí, Březen 28, 2011 - Save & Share - 3 Comments

Na nedávném MWC (Mobile World Congressu), který se jako již tradičně konal v Barceloně v půlce letošního února, Intel předvedl svou představu dotykového uživatelského rozhraní pro tablety. V názvosloví MeeGo se jedná o tzv. User eXperience – proto Tablet UX. Zároveň uvolnil první preview verzi MeeGo Tablet UX SDK a především i předpřipravený bootovatelný live obraz systému, který lze spustit na tabletech a netboocích s procesory řady Intel Atom Pinetrail. Jedná se například o ExoPC tablet nebo „tabletonetbook“ Lenovo IdeaPad S10-3t (který vlastní většina lidí pohybujicích se kolem MeeGo díky akci Intelu na MeeGo konferenci v Dublinu). Intel má samozřejmě velký zájem na rozšíření trhu pro své mobilní platformy, a tak se nelze divit absenci podpory ostatních architektur. A to především kvůli aktuálnímu stavu Tablet UX – stále se jedná o vydání s pre-aplha kvalitou. To je samozřejmě v článku reflektováno a taky je potřeba chápat, že mnohé vlastnosti případně nedostatky zde popsané nemusí platit pro finální verzi.

Openmobility portál v MeeGo

Openmobility portál v MeeGo

Mimochodem – zpět k MWC – jedná se o tu samou konferenci, na níž naopak Nokia oznámila odsunutí MeeGo na druhou kolej kvůli dohodě s Microsoftem a nasazení Windows Phone 7 na jejich budoucích telefonech. A to i přes fakt, že Nokia vlastně nikdy nezačala MeeGo brát vážně a doposud vyvíjela svůj vlastní systém – Maemo 6 Harmattan s proprietárním uživatelským rozhraním. Přesto Nokia vzbudila v open source světě rozruch. Intel a samozřejmě i komunita kolem MeeGo jsou každopádně nadále odhodláni pokračovat ve vývoji systému a pojďme se tedy podrobněji podívat, co nám mohou nabídnout.

Uživatelské rozhraní

Po stále celkem zdlouhavém bootu systému je uživatel doslova vržen na nevzhlednou zamykací obrazovku (v SDK je na ploše aspoň roztomilé černé koťátko). Obrazovka  sice vysloveně vybízí k tažení velkého černého trojúhelníku na své pravé straně, ale reaguje pouze na dotek právě uvnitř trojúhelníku. Spíš než o úmyslné potrápení mozkových závitů uživatelů se jedná o nedodělanou vlastnost. Uživatelské rozhraní domovské obrazovky je organizované do několika panelů – My Tablet, Friends, Music, Photos, Video a Web (uváděné anglicky, v současné verzi zatím neexistuje lokalizace).

Obsah panelů je závislý na jejich určení – My Tablet panel se zdá víceméně statický. Ale připojené zařízení a rychlý přístup k nejpoužívanějším aplikacím toto zdání poopraví. Některé panely zobrazují např. posledně prohlížené fotky, případně stránky (Photos, Web). Naopak třeba panel Music umožňuje (kromě naposledy přehráváné muziky) interaktivně ovládat přehrávání bez nutnosti přepnutí do samostatné aplikace přehrávače. Princip panelů sleduje jediný cíl – mít data doslova na dosah ruky a podle těchto dat pouštět aplikace. Jedná se o přesně opačný přístup, než je běžný na tabletech např. s Androidem a iOS, – nejprve aplikace, poté data. Zobrazení jednotlivých panelů se dá zakázat/povolit, případně se tažením za horní pravý roh dají přesouvat na vybranou pozici dle přání uživatele. Mezi panely se vybírá obvyklým kinetickým scrolovaním. V aktuální verzi se v závislosti na rozlišení displeje na obrazovku vejdou cca dva panely (a to vždy jen část panelů, ve kterých se dá posouvat vertikálně). Z diskuze s vývojáři vyplývá, že pracují na zmenšení panelů a lepším využití malé obrazovky tabletů. Zajímavé je taky rychlé nastavení jednotlivých panelů poklepnutím na jejich titulek, provázené efektním přetočením panelu kolem své osy.

Domovská obrazovka MeeGo

Domovská obrazovka MeeGo

Domovská stránka a panely zobrazující naposledy zobrazené obrázky a stránky

Domovská stránka a panely zobrazující naposledy zobrazené obrázky a stránky

Seznámení se s panely:

Kromě panelů obsahuje horní část obrazovky klasickou lištu s aktuálním stavem systému – baterie, připojení k sítím, čas a při spuštěném IM klientu taky upozornění na příchozí zprávy. Samotné aplikace maji svůj vlastní panel, který narozdíl od Maema nezasahuje do systémového. Je tu i další změna oproti Maemu – MeeGo Tablet UX vyžaduje alespoň jedno hardwarové tlačítko pro přepínání aplikací (na Lenovu namapované na klávesu Windows – nepoužitelné při čistě tabletovém otočení displeje). Aplikace jsou rozděleny na jednotlivé záložky uspořádané v zásobníku,  kde lze mezi nimi rychle přecházet pomocí tlačítka v aplikační liště a také přistupovat k hlavnímu menu aplikace.

Uživatelské rozhraní aplikace

Uživatelské rozhraní aplikace

Nastavení

Nastavení

Existující aplikace

Aktuální obraz obsahuje několik aplikací, které však slouží spíše jako ukázka budoucích možností systému a také jako dokumentace, jak tvořit uživatelské rozhraní v Qt Components. Jedná se například o jednoduchou kalkulačku, kalendář, fotogalerii (skutečně zde funguje multitouch) a webový prohlížeč. Ten je založen na jádru Chromia. Za zmínku stojí taky jednoduchý IM kecálek. Jen terminál, jako nejdůležitější aplikace, by si zasloužil více lásky!

Další aplikace od nezávislých vývojářů můžeme očekávat nejspíše v době finálního vydání produktu přes plánovaný Intel AppUp.

Spouštěč aplikací

Spouštěč aplikací - je možné vidět zobrazení v portrait módu

Co se skrývá pod pokličkou?

Pod pokličkou MeeGo Tablet UX pre-alpha se ukrývá samozřejmě Linux, tedy přesně řečeno MeeGo Core Software Platform verze 1.1.90 (tedy budoucí 1.2). Co je ovšem zajímavější, je provedení samotného uživatelského rozhraní v Qt. Na rozdíl od Handset UX, který je psán za použití dnes již zavrženého MeeGo Touch Frameworku (MTF), tak Tablet UX využívá nadějné technologie Qt Quick s tím, že prvky uživatelského rozhraní jsou implementovány v samotném Qt Quick v rámci projektu Qt Components.

Open source a Intel?

Intel s Nokii se snažili prezentovat MeeGo jako skutečně otevřenou alternativu k Androidu. Tedy nejen otevřené zdrojové kódy, ale také otevřený vývoj. Přesný opak dnešního přístupu Google, tvůrce Androidu. Bohužel již první krok – spojení bývalého Moblinu a Maema nebyl úplně transparentní. MeeGo Core vzniklo za zavřenými dveřmi, obě komunity se cítily uneseny od svých projektů, došlo k praktickému opuštění řešení založených na Gtk (Netbook UX, Maemo 5) atd. Proto komunita s napětím očekávala, jak moc otevřený bude další vývoj. MeeGo Handset UX vzniká ve veřejných repozitářích prakticky od začátku. K Tablet UX bohužel zdrojové kódy nejsou a tudíž open source vývojáři nemají ani možnost ovlivnit vývoj systému v zárodku. Jediná šance, jak se dostat ke zdrojovým kódům alespoň uživatelského rozhraní v QML, je pitvat obraz distribuovaného systému či SDK. Mimochodem – to je pod svobodnou licencí Apache License verze 2.0. Na komunitním mailing listu se ozývaly hlasy nad forkem tohoto existujícího kódu. Vše naštěstí ujasnil Imad Sousou, šéf Intel Open Source Technology Center. Dle jeho vyjádření bylo v plánu uvolnit zdrojové kódy a vývoj společně s uveřejněním SDK. A ačkoliv neobjasnil příčinu, dá se spekulovat o spěchu před MWC. Pro celý Intel a MeeGo komunitu je opravdová otevřenost jediná zbraň v konkurenčním boji s Googlem a Androidem, který je teď na vrcholu a dále roste.

Z pohledu open source je taky zajímavé nasazení demoverze klávesnice Swype. Doufejme, že se jedná jen o dočasné řešení a ukázku podpory MeeGo od komerčních vývojářů.

Závěr

MeeGo Tablet UX od Intelu je velmi zajímavý počin založený na ještě zajímavějších technologiích (Linux, Qt a Qt Quick) a obsahuje spoustu zajímavých nápadů. Po úplném otevření zdrojových kódů a vývoje se může jednat o pěknou UI platformu pro open source vývojáře. Ale z pohledu komerčního nasazení ve skutečných MeeGo tabletech se bohužel jedná jen o referenční implementaci uživatelského rozhraní. V samotném projektu MeeGo jde hlavně MeeGo Core – tedy jádro systému a knihovny, které jsou zaručeně k dispozici, a nad tímto jádrem mají vznikat vlastní uživatelská rozhraní – jak open source, tak uzavřená. Jedním z příkladů je např. WeTab, obsahující vlastni proprietární uživatelské rozhraní. Uvidíme, jak se vývojáři Intelu spolu s komunitou poperou s vývojem Tablet UX, jestli výrobci tabletů budou propagovat vlastní rozhraní nebo jen rozšiřovat referenční open source implementaci. Případně jestli se vůbec dočkáme reálného tabletu v obchodech. Pokud ne, byla by to škoda.

Sdílejte:

Share this:

Posted in MeeGo • Tags: , , , Top Of Page

3 Responses to “První pohled na MeeGo Tablet UX”

Comment from ahmul
Time 29. 3 2011 at 12:26

A co hardware? Bude možné zkompilovat vlastní kernel, nebo budou ovladače k specifickým zařízením uzavřené?

Comment from Řezza
Time 29. 3 2011 at 12:30

ahmul: hw zatim zadny neni, jen ten, ktery je doporuceny na vyvoj a na kterem se testuje… jinak meego jako os na koncovych zarizenich neni bohuzel mysleno jako open source projekt – ovladace ale doufam, ze pres jadro (aspon vetsina) pujdou porad – je to vyhodnejsi… ale stejne se staci podivat na HTC co treba dnes dela (zdrzovani zverejneni GPL kodu atd.)

Pingback from openMagazin 03/2011 | openMagazin
Time 12. 5 2011 at 08:03

[…] První pohled na MeeGo Tablet UX […]

Write a comment


Yandex Mail.ru Google LiveJournal myOpenId Flickr claimId Blogger Wordpress OpenID Yahoo Technorati Vidoop Verisign AOL