Nokia N9 tunning

By Jozef Mlích - Last updated: Čtvrtek, Leden 5, 2012 - Save & Share - Leave a Comment

Pro každého programátora a hackera je Nokia N9 něco podobného jako dětské hřiště. Úplně se nabízí telefon přenastavovat, něco ladit, vytvářet si vlastní skripty a programy a zkoumat, jak věci v telefonu fungují.

Z pohledu hackera je na tom trošku líp Nokia N900 a ještě malinko líp GTA02 neboli Openmoko Neo FreeRunner. Normální uživatel zase ocení, že telefon funguje a jeho ovládání je jednoduché a dá se na něj snadno zvyknout. Jak se tedy dá telefon ještě lépe „vytunit“?

Domácí obrazovka a spořič obrazovky

Jedna z věcí, která mě docela štvala, je že většina systémových aplikací je určena pouze pro používání na výšku, i když vlastně skoro nic nebrání tomu, aby se používaly i na šířku. Hlavním důvodem je asi to, že rozložení jednotlivých prvků na šířku není moc pěkné. Tento nedostatek se dá u homescreen vyřešit poměrně elegantně přidáním správného CSS.

mkdir /usr/share/themes/blanco/meegotouch/meegotouchhome/
mkdir /usr/share/themes/blanco/meegotouch/meegotouchhome/style/

echo 'MainWindowStyle {
    locked-orientation: "";
}' > /usr/share/themes/blanco/meegotouch/meegotouchhome/style/meegotouchhome.css

Podobně jako domácí obrazovku lze „opravit“ i spořič obrazovky upravením souboru:

/usr/share/themes/blanco/meegotouch/sysuid/style/sysuid.css

Konkrétně se v tomto souboru vyhledá slovní spojení „locked-orientation“ a odstraní se slovo „portrait“.

Tenhle trik pochází z http://wiki.meego.com/Migrating_from_N900_to_N950#Tricks

GPS

Pokud máte problémy s GPS signálem a dlouho vám trvá, než se nějaká poloha získá, tak zkuste upravit soubor:

/etc/xdg/nokia/location-settings.conf

Konkrétně nastavte SuplForced na true. Tohle sice na jedné straně pomůže rychlejšímu získání polohy, ale pravděpodobně se to zase nepříznivě odrazí na výdrži telefonu.

Další popis lze nalézt na http://talk.maemo.org/showthread.php?t=80287

Příchozí hovory

Další věc, která štvala spoustu lidí, byla příliš malá fotka při příchozím hovoru. Doinstalováním Call_UI_mod lze upravit CSS styl Meego Touch Frameworku tak, aby fotka byla při příchozím hovoru velká. Z původních 64×64 pixelů ji lze zvětšit až na 470×470 pixelů.

http://www.meegoexperts.com/2011/12/application-incoming-call-ui-mod-nokia-n9-meego-harmattan/

Jabber

Chybějící Jabber účet lze řešit nástrojem mc-tool (mission control tool). Pod následujícím odkazem lze najít návod, jak Jabber a další protokoly (jako jsou MSN nebo ICQ) do telefonu doinstalovat. Zřejmě následkem instalace těchto protokolů systém začne zapomínat hesla všech ostatních nainstalovaných účtů. Tenhle problém by měl být v další verzi opraven.

http://mynokiablog.com/2011/12/11/improved-how-to-guide-installing-msn-icq-jabber-aol-and-yahoo-on-nokian9/

Twitter

Pokud byste chtěli sdílet fotky na Twitteru přímo pomocí Twitpic a tlačítka sdílet v aplikaci fotoaparátu, můžete toho dosáhnout úpravou /usr/share/accounts/services/twitter-share.service, k tomu stačí „odkomentovat“ příslušný mime typ. Tato úprava by se rovněž měla objevit v další verzi.

http://www.meegoexperts.com/2011/11/simple-trick-enable-twitpic-n9-n950-gallery

A co na to programátor?

Programátor by si tyhle úpravy naskriptoval. Takovýto skript už někdo vytvořil, takže některé z výše popsaných věcí je možné udělat poměrně snadno. Na druhou stranu je potřeba zdůraznit, že špatný zásah do těchto systémových věcí může rozbít celý telefon, takže opatrně.

http://talk.maemo.org/showthread.php?t=80446

Aplikace

Zkusím ještě napsat krátký výčet zajímavých a užitečných aplikací.

MeeScan je čtečka čárových kódů a QR kódů. Je i docela pěkně integrovaná do systému (načtený kontakt dokáže uložit do seznamu kontaktů). Je založená na projektu zebra crossing (zxing), takže funguje podobně jako androidí čtečka.

Když se podíváte do specifikace Nokie N9, tak zjistíte, že FM přijímač v ní není napsaný. Tento kus hardware však v telefonu je a je možné jej ovládat pomocí programu FM Radio od Thomase Perla. Tento program je spíš proof of concept a bohužel neumožňuje vyhledávat a ukládat stanice ani zobrazovat RDS informace.

Program MeeCast je zajímavý tím, že nahrazuje výchozí program AccuWeather. Poskytuje počasí ze tří různých zdrojů, je možné zjistit počasí podle aktuální polohy z GPS. Další zajímavou vlastností je integrace appletu do „event screenu“.

Nokia Pulse je nová služba od Nokie, podobá se Facebooku.

Program Advanced Geocaching Tool určitě potěší všechny příznivce geocachingu. I když je ve druhé alfa verzi, tak funguje velmi spolehlivě. Osobně mne velmi zaujala podpora kompasu v podobě rozšířené reality (tj. poloha cache se dokresluje do obrazu z kamery)

Mojí troškou do mlýna je program Ski guide, který původně vznikl na hackathonu v Praze. Postupem času se ho podařilo ve spolupráci se serverem ski-map.net dodělat do funkční podoby a zveřejnit na Ovi Store. Do budoucna plánuji i verzi pro Symbian.

Z českých luhů a hájů pochází i aplikace s TV programem, který je také ke stažení v Ovi Store.

 

Sdílejte:

Share this:

Posted in MeeGo • Tags: , Top Of Page

Write a comment


Yandex Mail.ru Google LiveJournal myOpenId Flickr claimId Blogger Wordpress OpenID Yahoo Technorati Vidoop Verisign AOL