MeeGo na Nokia N9

By Jozef Mlích - Last updated: Pondělí, Listopad 21, 2011 - Save & Share - 2 Comments

Už nějakou dobu používám Nokii N9, před tím jsem používal Nokii N950. Před tím jsem měl Nokii N900 a Neo Freerunnera s Openmoko. Nějakou dobu jsem si hrál s netbookovu edicí Meega a CordiaHD na Ideapadu, takže mám celkem s čím porovnávat. Rozhodl jsem se, že shrnu svoje dojmy z MeeGo Harmattan.

MeeGo != MeeGo Harmattan

Meego Harmattan od Nokie je distribuce, která je založena na MeeGo a Maemo 5 Fremantle. Vliv Maema je velmi výrazný. Já osobně bych se nebál Meego Harmattan označovat jako Maemo 6. Už podle toho, že balíčkovací systém v MeeGo používá RPM a v MeeGo Harmattanu používá deb, lze usoudit jak vzdálené od sebe obě distribuce jsou.

To co mají obě distribuce společné je použití Qt toolkitu a pár dalších věcí. Když se podrobně podíváte na projekt Nemo mobile (předtím MeeGo Handset UX), tak uvidíte spoustu společných vlastností.

Aegis

Nový systém zabezpečení používaný v Harmattanu přináší velmi zajímavé možnosti. A to jak ve směru „vendor lock-in“, tak i ve směru požadované bezpečnosti. Pěkně je to ilustrováno přiloženým schémátkem. Jinými slovy, když se něco v systému rozbije, tak se bude systém pořád restartovat a nezbývá než reinstalace.

V každém případě Aegis přináší poměrně jednoduchý způsob, jak nastavit požadované oprávnění aplikacím, zda mohou přistupovat k poloze, SMS atd.

Funguje to překvapivě jednoduše. Při vytváření aplikace v Qt Creatoru se do QML kódu vloží „import QtMobility.location 1.2″. Vývojové prostředí to pozná a do aegis.manifest přidá příslušnou část XML, která požaduje dané oprávnění. Tento manifest se pak přidává do deb balíčku.

Například pro přístup k MMS se používá AegisFS, což je souborový systém využívající FUSE (filesystem in userspace). AegisFS zřejmě připojí do daného adresáře část filesystému a umožní z něj číst pouze určeným procesům.

Swipe

Jak už jsem zmínil, tak uživatelské rozhraní Nemo a Swipe mají společný základ. Nokia to ovšem dokázala dotáhnout do použitelného stavu. Někde jsem četl, že používání Swipe je tak návykové, že když ho zkusíte, tak už jiný telefon ovládat nedokážete. Nokii se kromě použitelného konceptu UI (User Interface) podařilo rozbít starý koncept bez ztráty multitaskingu nebo čehokoliv jiného.

Chování při Swipe se dalo nastavit editováním konfiguračního souboru v „~/.config/mcWi-Fiompositor/mcompsitor.conf“. Lze udělat například to, že gestem přes horní okraj se přejde vždy na plochu pro spouštění aplikaci apod. Co mně trošku rozladilo, bylo že při aktualizaci Harmattanu se změnilo výchozí nastavení swipe-down na zavíraní aplikace a nijak to nejde nastavit zpět.

Integrované aplikace

Stejně jako v Maemu 5, i v Harmattanu jsou pěkně kontakty integrovány s odesíláním SMS, instant messagingem atd. V tomto případě se instant messagingem myslí Facebook Chat a GTalk. To, co mně nemile překvapilo, je že i když je to založeno na Telepathy, kde Jabber a další protokoly jsou už obsaženy, tak se tyhle účty přes menu přidat nedají. Musí se otevřít terminál, přidat a povolit účet přímo přes Mission Control.

mc-tool add gabble/jabber gmail string:account=gmailusernamehere@gmail.com string:password=secretpasswordhere
mc-tool list
mc-tool enable gabble/jabber/gmailusernamehere_40gmail_2ecom0

Další nepříjemná chyba je zřejmě při přihlašování v nerozlišování chyb při přechodu mezi Wi-Fi sítěmi, kdy dochází k opětovnému přihlášení. Toto přihlášení neproběhne, protože je identický zdroj (resource), ale jiná IP adresa. Uživateli se bohužel zobrazí dialog „nesprávné heslo“ a je nucen zadat heslo znovu.

Nokia Store

Oproti Nokii N900 Nokia Store už není jenom webová stránka, ale je to plnohodnotná aplikace, která funguje svižně. Co mně příjemně překvapilo, je možnost nakupování přes „telefonní“ účet. Takhle jsem neměl nejmenší problém utratit 30 Kč za hru Soviet Eggs a zavzpomínat si na Jen počkej, zajíci!

Z Nokia Store se dá zadarmo stáhnout poměrně dost aplikací, například aplikace pro Foursquare, která bohužel není stavěna na tarify s FUP a po každém spuštění se snaží stáhnout mapu znovu. Taky bych ocenil posílaní informací o aktuálních checkinech do událostí (na plochu events). Což mi připomíná, že API pro notifikace zřejmě není úplně dořešeno, protože v nastavení systému se nedá určit, které aplikace můžou přidávat položku do událostí.

Další repozitáře

Mimo aplikace Nokia Store nejsou v telefonu žádné další instalátory. Protože je však systém postaven na Debianu, tak je možné ručně doinstalovat deb balíčky stáhnuté z webu. Neoficiální repozitáře je možné také přidat. Například v rzr repozitáři je IRC Chatter, což je docela šikovný IRC klient pro N9. Hlavní komunitní repozitář má být k dispozici na apps.formeego.org, bohužel je v něm zatím málo aplikací.

Další informace pro vývojáře, například o neoficiálních repozitářích, se dají najít na N950 landing page.

 

Sdílejte:

Share this:

Posted in MeeGo • Tags: , Top Of Page

2 Responses to “MeeGo na Nokia N9”

Comment from Dan
Time 29. 12 2011 at 05:35

A co se stalo s tou N950? Nevyhovovala velikostí?

Comment from xmlich02
Time 30. 12 2011 at 12:56

n950 se presunula k dalsimu vyvojari.

Write a comment


Yandex Mail.ru Google LiveJournal myOpenId Flickr claimId Blogger Wordpress OpenID Yahoo Technorati Vidoop Verisign AOL