RePho – flexibilní nástroj pro pořizování časosběrných fotografií a animací

By Martin Kolman - Last updated: Středa, Červen 20, 2012 - Save & Share - 2 Comments

Aplikace RePho byla původně vytvořena pro „přefocování“ historických fotografií. Představte si, že máte starou černobílou historickou fotografii, starou desítky let. Jakpak asi místo zachycené na fotografii vypadá dnes? RePho umožňuje zobrazit starou fotografii jako průhlednou vrstvu překrývající video v hledáčku kamery chytrého telefonu. Parametry této vrstvy (průhlednost, rotace) je možné přizpůsobit aktuálním podmínkám. A jakmile původní snímek co nejlépe „pasuje“, stačí už jen zmáčknout spoušť. :)

Spouštěcí ikona RePho.

Spouštěcí ikona RePho

Hlavní rozhraní. vlevo je tlačítko spoušti, vpravo nahoře tlačítko pro automatické focení s časovým odstupem.

Hlavní obrazovka

Rychlé menu na hlavní obrazovce.

Rychlé menu

RePho umí do překryvové vrstvy načítat snímky z několika zdrojů: přímým výběrem z obrázkových souborů uložených na zařízení, výběrem z lokální galerie, zadáním URL obrázku či je možné snímek pro vrstvu rovnou vyfotit (pokud se události hýbou dostatečně rychle, není důvod, aby „přefocování“ nemohlo probíhat v intervalu několika málo minut místo mnoha let).

Hlavní menu.

Hlavní menu

Animace

RePho v zásadě slouží k co nejpřesnějšímu zachycení změn místa (lokality) v čase. Toho lze využít k vytváření ad-hoc animací.

Jak na to? Je vhodné začít výběrem vhodné scény obsahující dostatek kontrastních předmětů, podle kterých bude možné zaměřit následující snímky animace. Po zvolení vhodné scény stačí vyfotit jeden snímek pokrývající celou scénu, načíst jej do průhledové vrstvy a tvorba animace může začít. Postup je jednoduchý – stačí mírně pohnout nějakým předmětem ve scéně a poté s pomocí průhledné vrstvy scénu znovu vyfotit ze stejného úhlu. Není třeba pevná ruka, ani stativ, jen dobré oči, aby snímky dobře lícovaly. RePho jednotlivé snímky ukládá tak, jak jdou po sobě, se stoupajícím číselným indexem, takže pak není problém snímky popořadě prohlédnout na PC či z nich vyrobit klasickou animaci.

Co se tématu animace týče, fantazii se meze nekladou, psací potřeby na stole mohou začít pochodovat, nebo kuchyňské náčiní může začít boj na život a na smrt. Platí přitom jednoduché pravidlo – čím menší budou pohyby mezi jednotlivými snímky a čím víc snímků bude, tím bude animace plynulejší.

Automatické focení s časovým odstupem

Ne vždy je ruční mačkání spouště vhodné či možné. RePho proto obsahuje funkci pro automatické focení s časovým odstupem. Stačí nastavit časový interval v sekundách, RePho pak v tomto intervalu bude automaticky pořizovat fotografie. Počet fotografií je omezen pouze úložnou kapacitou a kapacitou baterie. RePho bude fotit, dokud jedno nebo druhé nedojde – nebo dokud uživatel nevypne režim automatického focení. Focení probíhá i při vypnutém displeji, což snižuje spotřebu na minimum a umožňuje běh automatického focení po dlouhou dobu (samozřejmě za předpokladu dostatečně velkého intervalu mezi jednotlivými snímky).

ukázka animace – Mraky při západu slunce

Automatické focení umožňuje zachytit pozvolné změny, nepostřehnutelné pouhým okem. Příkladem může byt například činnost na stavbě nebo putování mraků po obloze. Pro začátek stačí nastavit vhodný interval, např. 60 sekund, zapnout režim automatického focení a opřít telefon o okno tak, aby kamera viděla ven. Večer je pak možné se při rychlém promítání snímků kochat tím, jak po obloze sviští mraky a slunce či jak stavbaři postavili další patro.

Menu pro automatické focení s časovým odstupem.

Menu pro automatické focení

Automatické focení s časovým odstupem.

Automatické focení

Dostupnost

Hlavní podporovanou platformou je chytrý telefon Nokia N9, RePho je možné si zdarma stáhnout přímo z Nokia (dříve Ovi) Store.

Qr kód pro stažení RePho z Nokia (původně Ovi) Store.

Qr kód pro stažení RePho z Nokia Store

RePho je otevřený software, vydaný pod licencí GPLv3 a zdrojové kódy jsou k dispozici na Githubu.

Plány do budoucna

Sdílejte:

Share this:

Posted in Aplikace • • Top Of Page

2 Responses to “RePho – flexibilní nástroj pro pořizování časosběrných fotografií a animací”

Pingback from openMagazin 07-08/2012 | openMagazin
Time 17. 8 2012 at 12:40

[…] RePho je flexibilní nástroj pro pořizování časosběrných fotografií a animací […]

Pingback from Linux v mobilních zařízeních zdomácněl — přečtěte si o tom v prázdninovém openMagazinu – Linux ve škole
Time 22. 5 2017 at 15:28

[…] RePho je flexibilní nástroj pro pořizování časosběrných fotografií a animací […]

Write a comment


Yandex Mail.ru Google LiveJournal myOpenId Flickr claimId Blogger Wordpress OpenID Yahoo Technorati Vidoop Verisign AOL